Sekste erkeklerin karşılaştığı cinsel problemler neler ?

Erkeklerde sık sık görülen cinsel ilişki ile cinsel sorunların kaynağı nedir?

Erkekler cinsel sorunlarında çok nadir sayılabilecek kadar  yardım alırlar. Sorunun kaynağına inmemelerine sebep olarak kendilerine bu durumu kabul etmek istemeyişleri olabilir. Ancak cinsel problemlerde ilk olarak isteksizlik meydana geliyorsa sonrasında olarak ortaya çıkan performans kayıplarını tetikleyebilir. Sıkıntılar  artmaya başladıkça ortaya çıkan penis sertleşme sorunu daha sık görülür. Erkekler arasında yaygın olan sertleşmeye yakalayamama olarak sebep yukarıda da bahsi geçen gerçek bir erkeğin sekse her zaman hazır olması ve her koşulda havada karada fark etmez seksi yapabilmesi var olan yanlış bir inanıştır.

Cinsel fonksiyon bozuklukları yanında en sık rastlanılan durum heyecanı kontrol altına alamama en sık görülenleridir. Karşılaşılan bu sıkıntılar en erken şekilde dikkate alınıp gereği yapılması hem kadın için hem erkek için önem arz eder. En sık karşılaşılanlar erken boşalma, cinsel isteksizlik, ereksiyon olamama, ereksiyonu sürdürememe, penisin çabuk sönmesi, sertleşme problemi ( iktidarsızlık) bilinen ve en sık karşılaşılanlardır.

Cinsel problemlerin tedavisi  günümüzde mümkün ve olanaklar oldukça gelişmiştir. Buna rağmen çoğu kişi bu problemini yok saymaya çalışır ve sorunlarını gizlemeye çalışır. Evlilikler veya ilişkilerde yeterli cinsel münasebet  dışında başka problemleri olmayan çiftler bu sorunu kolaylıkla aşabilirken, problem önemsenmeyip  ertelendiğinde evlilikte başka iletişim ve uyum problemleri görülmesi başlayabilir.

Sıkça Karşılaşılan Sorunlar

En kısıtlı anlamıyla erkeklerde karşılaşılan cinsel sorunlar arasında, ereksiyon olma ve ereksiyonu koruma problemleri, erken boşalma veya geç boşalma sayılabilir. Ne kadar sert, ne kadar hızlı veya ne kadar zamanında olduğu, bir saate veya bir standarda göre değil, ilgili kişilerin kararına bağlıdır.

 • Karara varırken şunları göz önünde bulundurun:
 • Çoğu erkek, hayatının bir döneminde ereksiyon sorunu, erken ya da geç boşalma sorunu yaşar ve bu durum normaldir. Bu durum sık görülür veya uzun sürerse, eşlerden biri bunun bir sorun olduğuna karar verir.
 • Birbirine denk olmayan cinsel arzular ve cinsel tarzlardaki farklılıklar, uzun süren ilişkilerde normal ve kaçınılmazdır. Önemli olan sizin bu farklılıkları nasıl ele aldığınızdır.
 • Ortalama erkek cinsel isteği çok yüksek erkek değildir. Cinsel isteği düşük olan erkekler de vardır. Tıpkı kadınlar gibi, erkekler de eşlerinin kendilerinden daha yüksek olan cinsel isteklerinin baskısını hissederler.
 • Erkeklerde karşılaşılan cinsel zorluklar eşler arasındaki yakınlığı da azaltabilir.
 • Eşlerden biri sık sık görülen bir bozukluğa veya isteksizliğe sahipse, eşlerden her ikisi de sonunda cinsel ilişki sırasında kendi zihinsel kaygı ve hüsran dünyalarına çekilir.
 • Seks yaparken eşinin aklından geçenlere odaklanmak yakınlık sağlamaz.

Ereksiyon yani sertleşme sorunları

Erkekte penisin sertleşme sorunu (Erektil disfonksiyon), cinsel ilişki için yeterli sertliği başlatamama, sağlayamama ve devam ettirememe durumudur. Son yıllarda, yeni tanı ve tedavi yöntemleri uygulanmaya başlanmış ve hastalar bu sorun hakkında daha çok bilinçlenmişlerdir.

Erkeklerin hayatları boyunca sertleşme ile ilgili sorunlu dönemleri olabilir, ama 40 yaşın altında kalıcı sertleşme problemi nadirdir. Bu oran yaşla giderek artar ve 70 yaşındaki erkeklerde %65 oranında sertleşme problemleri vardır.

İlerlemiş yaşlarda yaşlılığa bağlı birtakım değişiklikler meydana gelse de, bu değişiklikler her zaman sertleşme sorununa neden olmaz. Çoğu erkek yaşlılıkta sertlik için daha çok penil stimülasyona (penisin dokunularak uyarılması) ihtiyaç duyar, penisin ereksiyon halindeyken olan sertlik derecesi azalır ve cinsel ilişki sırasında herhangi bir dikkat dağılması, sertliğin kaybına neden olur. Cinsel ilişki sıklığı azalmıştır, ama ilişki aynı oranda tatminkardır. Bu da erkeğin kendini iyi hissetmesi için çok önemlidir.

Ereksiyon bozukluklarıyla ilgili sık görülen nedenler

 1. Beslenmeyle ilgili : Doğru beslenme, düzenli egzersiz, ölçülü miktarda alkol, sigara içmemek, sağlıklı bir yaşam tarzı cinsel sağlığın da korunmasına yardımcı olur.
 2. Şeker hastalığı : Şeker hastalığı genel olarak bir risk faktörüdür. Şeker hastası pek çok erkek aynı zamanda sertleşme bozukluğu da yaşar ve bu durum diğer erkeklere göre daha erken yaşta meydana gelir. Şeker hastası erkeklerde ereksiyon sorunları diğer erkeklere göre dört kat daha yüksektir ve yaklaşık 10 yıl erken başlar.
 3. Yüksek tansiyon : Yüksek tansiyon kan damarlarının daralmasına ve sertleşmesine neden olabilir. Sonuçta penise olan kan akımı azalır ve sertleşme sorunu oluşur. Bunun dışında yüksek tansiyon için kullanılan bazı ilaçlar da yan etki olarak sertleşme sorununa yol açabilirler.
 4. Kalp hastalıkları ve yüksek kolesterol değerleri : Yüksek tansiyon gibi kalp hastalıkları ve yüksek kolesterol değerleri de penis içindeki kan akışını engelleyebilir. Kalp hastalıklarına sahip erkekler diğer erkeklere göre iki kat daha fazla sertleşme sorunu yaşar.
 5. Psikolojik Nedenler : Stres, kaygı ve başarısızlık korkusundan kaynaklanan depresyon da aynı şekilde seretleşme sorununa neden olabilir. Diğer yandan bedensel nedenlerle sertleşme sorunu yaşayan erkekler kendilerini depresif, stresli veya kaygılı hissedebilirler.
 6. Prostat kanseri ameliyatları : Cerrahi müdahaleler de ereksiyon bozukluklarına neden olabilir. Özellikle de prostat kanseri için uygulanan müdahaleler. Bunlar operasyonlar penise giden sinirlerin zedelenmesi riskini taşırlar. Ancak son yıllarda uygulanan sinir koruyucu yaklaşımlar ile bu sorun büyük ölçüde ortadan kaldırılmıştır.

Erken boşalma sorunları

Erken boşalma durumu, boşalma eğer ereksiyondan hemen sonra, hatta cinsel birleşmeden önce meydana geldiğinde söz konusudur. Normal boşalma süresinin rakamsal bir süresi yoktur. Erkeğin ve partnerin cinsel tatmininden önce gerçekleşen boşalma erken boşalma olarak değerlendirilmelidir. Genellikle genç erkekler izlenir.

Erken boşalmanın tedavisi, boşalmanın nasıl önleneceğine dair tekniklerin öğretildiği bir davranış tedavisidir. Boşalma kontrolünün sağlanmasına yardımcı ilaçlar (ağızdan alınan ilaçlar, kremler vs) tedavi başlangıcında oldukça olumlu neticeler vermektedir.

Erken boşalma hem erkeği hem de partnerin cinsel hayatını olumsuz yönde etkileyen bir hastalıktır ve tedavisi mümkündür. Bu hastalığa sahip olduğunuzu düşünüyorsanız, tedavi yöntemleri hakkında konuşmak için bir üroloji uzmanına başvurmalısınız.

Yakardakiler herhangi bir hastalığa ve soruna bağlı erken boşlama sebepleri arasındadır. Bunlar dışında erkeğin başarısızlığı ve deneyimsizliği sebebi ile yaşanan erken boşlama durumu da vardır. Bu durumda kişi kendini cinsel olarak boşlamanın kontrolü konusunda eğiterek geliştirmemiş ve ilkel biçimde hiç bir kontrole sahip olmadan istemsizce boşalır

Geri boşalma nedir : Geri boşalma durumunda spermler penisten dışarı çıkmak yerine, tersine idrar torbasına geri gider. Semen bir sonraki idrar boşaltımında idrar ile karışık olarak dışarı atılır. Genellikle prostat ameliyatı olan erkekler, hatta bazı hallerde şeker hastaları bu durumdan etkilenirler. Aynı şekilde bazı ilaçlar da geri boşalmaya neden olabilir. Erkek kısırlığının tedavisi mümkün olan nedenlerinden biri olan bu hastalığa sahip iseniz bir üroloji uzmanına başvurmalı ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi almalısınız.

Priapismus nedir : Priapismus penisin 4-6 saatten uzun süre ereksiyon halinin istemsiz olarak devam etmesi durumudur. Bu durum genellikle ağrılıdır ve penis içine kanın çok fazla akması ve az miktarda kanın boşalmasından kaynaklanır. Bu durum bir travma sonucu olabileceği gibi kullandığınız bir ilacın yan etkisi ya da orak hücreli anemi gibi ciddi bir sistemik hastalık durumunda yada penis içine verilen bir ilacın yan etkisi neticesinde de olabilir. Acil müdahale gerektiren bir durumdur ve tedavi için zamanla yarışılmalıdır. Aksi takdirde peniste geri dönüşü olmayan kalıcı bir hasarlanma söz konusudur. Geç kalınmış vakalarda tek tedavi penis protezlerdir.

Libido azlığı yani cinsel isteksizlik sorunları

Libido cinsel arzu ya da cinsel ilişkiye duyduğunuz ilgidir. Libido düşüklüğü yaşayan erkeklerin ereksiyon bozukluğu konusunda değil, sadece cinsel güdüleri konusunda sorunları vardır. Erkek libidosu aynı kadınlardaki gibi hormonlar tarafından uyarılır. Düşük cinsel güdünün en sık görülen nedenlerinden biri testosteron seviyesinin düşük olmasıdır. Bu durum bazı testis hastalıkları, beyindeki hormon salgılayan hipofiz bezi hastalıkları, yaşlanmayla birlikte ve aynı zamanda bir depresyon tarafından da meydana gelebilir.

Düşük libidonun tedavisinde eksik olan hormonun yerine konması tedavisi uygulanmaktadır. Testosteron tedavisi testosteron seviyesini arttırır, ki bu da cinsel güdüyü yeniden oluşturur. Ayrıca osteropozun önlenmesi ve kemik iliğinin güçlendirilmesi gibi başka avantajları da vardır. Ancak testosteron tedavisi mutlaka bir üroloji uzmanı denetiminde ve prostat kanseri testleri kontrolünde verilmelidir.

Peniste ağrı ve eğrilik kısaca peyroni hastalığı

Peyroni hastalığı, genelde orta yaştaki erkekleri etkileyen iyi huylu bir hastalıktır. Tam nedeni bilinmemektedir. Penis gövdesi boyunca, çevresindeki dokular gibi elastik olmayan sert dokular plaklar oluşur, ki bunlar bir sertleşme halinde penisin bir yana doğru eğilmesine neden olmaktadır. Hastalığın ilk dönemlerinde ve ataklar esnasında ağrılı olan bu plakların boyutları ve sayıları her hastada farklılık gösterebilir. Bu hastalık ilerleyen ereksiyon sorunlarını da beraberinde getirir. Eğrilik derecesi normal bir cinsel birleşmeye izin vermeyecek duruma da gelebilir ki bu durumda cerrahi müdahale uygun tedavi seçeneğidir. Sertlikler (plaklar), bir muayene sırasında hissedilebilecek şekilde penisin yüzeyinde cilt altındaki sertlikler olarak ele gelirler.

Bu bilgileride okumalısınız

kocamın cinsellikle ilgili neler düşündüğünü anlayamıyorum
Erkeklerin kız arkadaşlarına karşı cinsel eğilimli düşünceleri var mıdır
cinsel ilişki bittikten sonra seksten tiksinme geliyor
erkeklerin cinsel organı kaç yaşına kadar kalkar
erotik cinsel bir şey yokken erkeklerin penisi neden kalkar
sekste tecrübesi olmayan erkek nasıl anlaşılır

Yorumlar ( 4 )

 1. genelde performans ve penıs boyu kaygılarıyla yataga gırıyor ve ozguvensız bı baslangıc oldugu ıcın kadın bunu hemen anlayabılıyor

 2. evet tıbbî şeyleri çok güzel anlatmışsınız. onun dışında kadınının kılık kıyafet olarak ateşli olmaması ve işveli olmaması da çok kötü. erkek bunu hisseder. kadın da erkeği tutkuyla kudurtmalı. döşekteki hareketlerin çoğunu erkek yapar yâni daha çok hareket muhakkak erkekten gelir ama kadın da tabiri caizse odun gibi durmamalı az çok gayrete gelmeli.

 3. en öncelikli sıkıntı erken boşalma. o problem her şeyi b. k ediyor

 4. benim başıma gelen en kotu deneyim kondomun içerde kalmasiydi ve ikimizde bunu 2 gün sonra falan oğrendik.

Cevap yazın