Gebe yada hamile kalma ihtimali olmayan durumlar

Son dönemde internette gençler tarafından bu tipte hayli fazla soru soruluyor. Bu gençler tarafından, cinsel bilgisi olmadan acemice hatta bazısı aptalca olan cinsel eylemler yaşanıyor. Bu eylemler sonucunda hiç beklemedikleri şekilde istenmeyen gebelikler ortaya çıkıyor. Evli bile değilken ilk acemi cinsel deneyimlerinde gençler gebe kalıp hayatlarının kabusunu yaşıyorlar. Bizde madde madde daha önce sorulmuş soruları kısaca yanıtlayarak sizlere bir rehber hazırlamak istedik.

Burada metin içinde değişken kalıplar mevcut örneğin sevgilim, erkek arkadaşım, partnerim, eşim, kocam gibi kişiler için biz kısaca erkek diyeceğiz.

S: Mastürbasyonla yada sürtünmeyle ilişki yaşadık, erkek göbeğime, göğüslerime, kalçama, popoma, sırtıma, yüzüme, bacağıma, ayağıma elime boşaldı,  hissetmedim fark etmedim acaba vajinama damlamış akmış gelmiş olabilir mi gebelik ihtimali var mı ?

C: Bu şekilde nereye boşalsa çokta sorun değil vajinaya akmakla üstüne falan birkaç damla gelmekle gebe kalınmaz, kalınma ihtimali belki %1 dir.

 

S: Erkek ile cinsel ilişkiye girdik prezervatif kullanmadık ama dışarıya boşaldı, erkeğin zevk suyundan hamile kalınabiliyormuş acaba hamile kalır mıyım ?

C: Bu şekilde ilişkide gebelik ihtimali azalır ancak imkansız değildir. Bir oran vermek gerekirse %10 gebe kalabilirsiniz.

 

S: Bakireyim erkek vajinamın üstüne boşaldı spermler içine gidip hamile kalır mıyım yada kızlık zarı spermlerin girmesini engelleyip beni gebelikten korur mu ?

C: Bakireliğin gebe kalmaya yada kalmamaya doğrudan etkisi yoktur. Eğer spermler sızar vajina içine giderse bakireyken bile hamile kalınabilir, buradaki kriter ne kadar spermin içine gittiği ve ilahi takdirdir. Lakin gebelik  ihtimali düşüktür oran olarak % 15 diyebiliriz.

 

S: Erkeğe mastürbasyon yaptım yada spermleri sildim, spermlere dokundum, sperm elime geldi sonra unuttum elimi yıkadım sildim falan fark etmeden vajinama dokundum gebelik ihtimali varmı ?

C: Sperm olayını yanlış anlıyorsunuz, spermler bakteri yada virüs değillerdir, dokunma yolu ile bulaşıp hamile bırakma ihtimalleri yok denecek kadar azdır. Oran yazmak gerekirse ihtimal %1 dir.

 

S: Erkekle giyinik olarak fantazi yaşadık, sürtündük oynaştık mastürbasyon yaptık falan külotuma, donuma, eteğime, çorabıma, pantolonuma, gömleğime, elbiseme giysiye bir yere boşaldı. Buradan akıp sızıp damlayıp bulaşıp içine altına geçip vajinaya değerse gelirse falan gebe kalır mıyım ?

C: Bu şekilde vajina dışında bir yere boşalıp spermin vajinaya dokunma değmesi ile gebe kalınmaz. Yine ihtimal %1 gibi çok düşüktür.

 

S: Erkekle anal seks yaptık içime boşaldı, anal yoldan gebe kalır mıyım yada penisini çıkartırken spermler vajinama geldi gebelik ihtimali var mıdır ?

C: Anal sekten gebe kalınmaz, ancak spermler vajinaya giderse giden spermlerin oranı da önemli bu durumda gebelik ihtimali biraz daha artacaktır. İhtimal olarak %15 demek mümkün.

 

S: Partnerim ile seviştikten sonra elimle vücuduna boşaldım lakin vajina üzerine damlamış olma ihtimalinden şüpheleniyorum bu durum karşısında ne yapmam gerekiyor ne gibi bir tedbir alabilirim ?

C: Genelde bu tip durumlara gebelik ihtimali olmayacak kadar azdır. vajina üstüne damlamakla akmakla falan gebelik zor ihtimal oranı belki %1 olabilir. Çok takıntılıysanız illa bir şey yapacaksanız bayan bu durma karşı tedbirden ertesi gün hapı kullanabilir.

 

S: Erkeğin üzerinde çamaşır ve şort benim üzerim çıplak sürtünme yolu ile boşaldık. uzun süre sürtününce kıyafetten sperm geçer mi, hamile kalma ihtimali var mı ?

C: Sperm yoğun kıvamlı bir yapıdadır, kıyafet gibi şeylerin üzerinden sürtünmeyle falan geçmez, ıslaklık spermi koruyan sıvılardan kaynaklanır. spermin vajina derinliklerine akması gerekli ki gebe kalınsın. Gebelik ihtimali %1 gibi çok düşük bir orandır.

 

S: Erkek olarak kendi göbeğime boşaldım ve peçete ile sildim, sonra sevgilim çıplak göbeğimin üzerine oturdu spermden dolayı azıcık nemliydi sevgilim bu sebeple hamile kalır mı ?

C: Her zaman yazıyoruz, gebelik için vajina içine boşalma olması gerekli, spermin üzerine oturmakla nemli olmakla gebe kalınmaz, ihtimal nerdeyse yok %1 den bile azdır. Hamile kalmaz.

 

S: Mastürbasyon yapıp elime avucuma boşalınca peçete ile sildim. Sonra elimi yıkamadan kızın vajinasını okşadım, parmakladım yada g noktasına dokundum hamilelik riski var mı ? Gebe kalır mı ?

C: Spermleri zaten sildiğiniz için eliniz nemlide kalsa vajinaya üsten dokunmakla yada parmakları içine sokmakla bu şekilde gebe kalınmaz. Gebelik ihtimali %1 ancak olur. Ancak elinizden spermler akıyor damlıyorsa silmeden vajina içine parmaklarınızı sokarsanız bu şekilde olursa ihtimal artar bu durumda ihtimal %30 civarına yükselir.

 

S: Erkek arkadaşımla seks yaparken prezervatif delindi spermlerin bir kısmı içime gitti, ertesi gün hapı aldım hamile kalır mıyım ?

C: Prezervatif delinmesi olağan bir şey değildir, bu durum acemice ilişki yaşadığınızı gösterir. Eğer spermler vajina içine gittiyse gebelik ihtimali artar. Ertesi gün hapı kullanmak riski azaltır ancak etkisi kesil değildir. Hap kullanılsa da %10-%25 arasında gebelik riski vardır.

 

S: Erkek arkadaşımla ilişki sırasında prezervatif yırtıldı, daha boşalmamıştı zevk suyundan hamile olabilir miyim ?

C: Prezervatif delinmesi olağan bir şey değildir, bu durum acemice ilişki yaşadığınızı gösterir. Eğer zevk suyunda bulabilecek spermler vajina içine gittiyse gebelik ihtimali artar. Ertesi gün hapı kullanmak riski azaltır ancak etkisi kesil değildir. Hap kullanılsa da %10-%25 arasında gebelik riski vardır.

 

Yine benzer sorular soruldukça bu alan güncellenecektir. Bu sebeple gebelikle ilgili sorunuz yayınlanmazsa bu sayfayı takibe alın. Güncellenmesi hemen olmayabilir yoğunluğa göre gecikme yaşanabilir. Ayrıca sizde varsa sorma istediğiniz faklı gebelik sorusu bu konunun altına sorun. Haliyle aynı benzer daha önce sorulmuş şeyleri soruyorsanız hem yayınlanmaz hem cevaplanmaz, o sebeple sorunuza benzer bir şey daha önce sorulmuş mu iyi okuyup ona göre sorun. Gerekli görüldüğü durumlarda bazı sorularınızda silinerek bu konu altına taşınabilir.

Ne kadar ecemi de olsanız hiç bir zaman korunma yöntemlerini ihmal etmeyin, haplara güvenip nede olsa hap var, sonra yutulur bir hap her şey hallolur diye düşünmeyin işi garantiye alın prezervatif kullanın.


Yorumlar ( 6 )

  1. 1 buçuk senedir vajinismus um 3 ay önce bunu yendim ve hâlâ tedrgınım 3 kere gebe kalmayı denıyorum adetıme 10 gün war ve kahverengi lekeler geliyor hamilemıyım siZce

    • bazen adet önceden de olabilir bazen kısada sürebilir bazen düzensiz lekelenmelerde olabilir. anlayacağınız kesin gebesiniz yada değilsiniz demek imkansız. bu tip sorular için çok erken, aceleci davranmaya evham yapmaya gerek yok. eğer gebe iseniz zaten ilerleyen günlerde bunu daha belirgin olarak fark edebilirsiniz. zaten değilseniz bir süre sonra yine adetiniz başlar gebe olmadığınızı anlarsınız. kişilerin sorunu gebe kalıp kalmamak değil aşırı stres yapmak aşırı beklenti içinde olmak, havadan nem kapıyor dedikleri durum bu, bu psikoloji ile vücut kendini mutlu ve buna hazır hissetmez, bu sefer olacağı varsa da olmaz tutunamaz. kafanız rahat olsun, takılmayın, hayatı akışına yaşayın, pozitif olun, vakti gelince sonuçlar kendiliğinden ortaya çıkar, internette o mu, bu mu diye boşuna aramayın, sabırlı olun.

  2. merhabalar.sevgilimle üzerimizde iç çamaşırları vardı.aramızda sürtünme falan olmadı.bikaç kez birbirimizi elle tatmin ettik.bi kere de o sırt üstü yatıyorken kucağına oturdum.ama vajina bölgem tamamiyle onun penisine değmiyordu.hafif bir oturma şeklindeydi.o sırada hafif bi oturma ile zevk suyu benim iç çamaşırıma geçerse risk oluşturur mu?

    • gebelik penisin vajina içinde iken boşalması ile gerçeklik kazanabilir. dediğiniz şekilde yüzeysel olarak ihtimal %1 gibi çok düşüktür.

  3. Sevgilimle ilişkiye girdim fakat yanlışlıkla içine boşaldım yaklaşık 10dakika sonra ise microgynon adından doğum kontrol hapı aldık ve içti yani ayağa kalktı hemen zaten temizlendi vs hapı bugünde içecek bir şey olur mu.

    • prezervatif kullanılmayan tüm cinsel birleşmelerde gebelik ihtimali vardır. hele ki içine boşalma durumu oluşmuşsa bu oran %90 lara çıkar. kullanılan haplar ihtimali azaltır, ama kesin etkili değildir, ortalama %50 risk devam eder. yani gebe kalabilir de, kalmayabilir de. umursamadığınız çok basit bir korunma yöntemi olan prezervatif kullanmadığınız için ne yazık istenmeyen sürprizlerle karşılaşma ihtimaliniz var.

Cevap yazın