Sperm alerjisi nedir, neden olur ?

Sperm alerjisi, evlilikte ilk geceye gerdek gecesi denir. Türk toplumu için evlilik çok özel bir durumdur. Hayatımızı sevdiğimiz insanla birleştirip mutlu bir yuva kurup ve bu yuvanın yegane meyvesi olan çocuk veya çocuklar dünyaya getirme isteğiyle yola çıkılır. İlk gecede hiç başımıza gelmesini istemiyeceğimiz balayı hastalığı ilk gece hastalığı gibi isimlerle adlandırılan cinsel ilişkiden sonra kadının vajinasında erkeğin boşalmasıyla beraber spermlerin kadının vajinasında aşırı ağrı, yanma yada nefes almada zorluk gibi bir durum olması ilk önce akla sperm alerjisini getirir.

Bir çok kişinin ilk defa duyduğu ve halk arasında balayı hastalığı denilen tıpta ise sperm alerjisi (Seminal Plazma Alerjisi), bazı uzmanlar tarafından semen alerjisi veya seminal plazma duyarlılığı denir. Özellikle kadınlarda cinsel ilişki sonrasında inalılmaz acı ve ağrılara yol açar. Bir çok çift tarafından pek bilinmeyen sperm alejisi kısırlığın en önemli nedenlerinden biridir. Çveremizde gördüğümüz duyduğumuz veya başımıza gelmiş olabilir. Çiftler evlenir senelerce çocuk özlemi çekerler fakat bir türlü hamilelik gerçekleşmez. Çiftler ayrılır ve başkalarıyla evlenirler her iki tarafında bebekleri olur. Tamda bu şekilde gerçekleşmiş bir durum varsa muhtamelen sperm alerjisi olabilir. genelde ilk cinsel ilişkide ortaya çıkıyor ve toplumumuzda genelde ilk ilişki evlenildiğinde olduğu için ilk gece hastalığı değil de balayı hastalığı denir ama bu aslında sperm alerjisidir.

Sperm alerjisinin belirtileri

bir erkeğin semeninde, yani meni sıvısında bulunan proteinlere oluşan nadir bir alerjik reaksiyon durumudur. Adı her ne kadar sperm alerjisi olsa da bu sorun daha çok kadınları etkilemektedir. Yani sperm alerjisi aslında spermin direk kendisine alerji değildir. Spermin içerisinde bulunan bazı maddeler kalsiyum, sodyum, magnezyum gibi maddelerin yanı sıra pek çok protein yapısında madde içerir işte bunlardan birine ya da bir kaçına karşı gelişir. Bunlar vajina içine spermler döküldüğü zaman hücresel bazda bir alerji oluşur ve kadının hangisine alerjisi varsa ona karşı ciddi reaksiyon ortaya çıkar.

Sperm alerjisinin belirtileri nelerdir?

Vajinada şiddetli yanma, kaşıntı, şişme, kızarıklık gibi bir etki gösterir. Bunlar lokal reaksiyon yani sadece vajinada lokalize kalmış reaksiyonlardır. Bir de bu alerjilerin bazı kişilerde şiddetlisi olur yani tüm vücudu etkileyen hayatı etkileyen şekle dönüşebilir. Ciltte döküntü, şişme, nefes alamama, bayılma tansiyon düşme gibi ciddi reaksiyonlar oluşabilir. Çoğu kişi cinsel ilişkiden sonra vajinaya giren spermlerden sonra ızdıraplı bir süreç başlar. Kimileri sperm alerjisiyle sistit ile karıştırırlar. Sistit bir idrar yolu enfeksiyonu iken sperm alerjisi vajinal enfeksiyondur.

Bir kadının bir alerjisi varsa diğer erkeklerin sperminde alerjisi olur mu ?

Bir kadının sperm alerjisi varsa herkese karşı da olacak diye bir şey kesin olarak diyemeyiz. Yani bir kişiye olabileceği gibi birkaç kişiye olabilir. Bilinenin aksine sadece kadınlarda da olmaz. Erkeklerinde kendi spermine karşı alerjisi olabilir.erkeklerin geçirdiği bazı cerrahi operasyonlar, travma gibi nedenlerden olabilir. Sperm alerjisinin en önemli sonucu kısırlıktır. alerjisinin olduğunu öğrenen kişilerin yüzde 10-15’i anti sperm antikor üretmiş hastalardır.

Sizde alerjiyle ilgili bilgiye sahipseniz yada konuyla ilgili sormak istediğiniz varsa bize sayfanın altındaki bölümden yazabilirsiniz.

Bu bilgileride okumalısınız

sperm renginde değişmeler neden olur normal midir
sex esnasında anlamsızca huylanma neden olur
pantolon yada boxer üzerinden sperm geçer gebelik ihtimali olurmu
31 çekip boşalmasam ne olur
evlilikte kısa sürede monotonlaşmak neden olur
porno izleyince yada cinsel uyarılma sonrası sperm birikmesi olur mu

Yorumlar ( 2 )

  1. Saat gerçekten böyle bişey mi var çok ilginç ilk defa duyuyorum

  2. Çok şaşırdım neler neler varmış. Umarım kimsenin başına böyle birşey gelmez

Cevap yazın