sperm renginde değişmeler neden olur normal midir

Soru

herkese merhaba. yaşım 21 cinsel hayatım şuan pek aktif değil ayda yılda bir partnerimle cinsel birlikteliğim oluyor. onun dışında iki üç haftada bir kere mast yaparım. bu aralar kafama takılan soru sperm rengim her zaman aynı olmuyor. detay verecek olursam şöyle söyleyeyim, cinsel birliktelikte bazen beyaz renkte oluyor bazen sarı renkte oluyor. mast yaparken ama genelde hep sarı oluyor. bu yaşıma kadar ne kadar boşalma yaşadıysam geneli hep sarı renkte oldu. bazı yerlerde araştırdım okudum, düzenli cinsel birliktelik olmadığından sağlıklı beslenmemekten sigara içmekten kaynaklanıyor diye bilgi edindim. sarı ve beyaz spermin arasında bi fark olur mu yani sarı sağlıksız bi sperm midir ? beyaz daha mı iyidir anlam veremedim ? birde size sormak istedim cevaplar mısınız ? teşekkür ederim.

Cevaplar ( 3 )

  1. 2

    renk değişimi kesin bir belirti olmadığı gibi bazen de bazı sorunlar olabileceğine işaret edebilir. normalde beyaz olmalıdır, kaliteli ve proteinler yönünden dengeli olduğunu gösterir. beyaz – açık gri tonda ise spermler normal ancak meni içindeki proteinlerde eksiklik olduğu değerlendirilebilir. sarı olması karotenoidlerin konsantrasyonunun yüksek olduğu anlamına gelebilir. genellikle karotenoidler, bitkilerde bulunan ve sperme sarı rengini veren pigmentlerdir. tüketilen gıdalar yolu ile vücuda geçebilir. gıda endüstrisinde kullanılan renklendirici boyalarda sperm rengine etki edebilir. yapay olarak renklendirilmiş kırmızı renkli bir gıdayı tükettiğinizde sperm renginde beyaz-pembemsi bir ton görebilirsiniz. bazen de henüz fark etmediğiniz gizli enfeksiyonlar sperm renk değişikliğine yok açabilmektedir. mesela en sık karşılaşılan prostat bezi iltihabı ve varikoseldir. yıllarca hiç belirti vermeyip bir anda ortaya çıkabilir. ek olarak kullanılan ilaçlar, alkol, sigara gibi sağlıksız şeylerde sperm renginin sarı, hatta kahverengi görünmesine neden olabiliyor. yine sperm rengi değişiklikleri ilk bahar döneminde de sıkça olur. tüm bunlar dışında sperm rengi ile kesin bir sonuca varmak imkansız, herşey iyi gibi görünüyordur, lakin test yaptığınızda sperm kalitesi düşük, sperm hareketliliği az, spermlerin çoğu ölü çıkabilir. yine siz aşırı cinsellikten, aşırı mastürbasyondan, sağlıksız beslenme ve kötü alışkanlıklardan uzak durun. aksi takdirde gelecekte yaşayacağınız olası sorunlar artacaktır.

  2. 1

    çoğu erkekte sağıksız beslenme sigara alkol gibi bağımlılıklar sperm kalitsinde büyük bir düşüşe sabep olur. bu süreçte vücut zaten kendi işaret verir. sperm rengi bunlardan biri, hastalıklar seebi ile de sperm rengi değişir. kendinize dikkat etmeniz lazım. geçmiş sorularınıza bakınca hiçte sağlıklı işler yapmadığınız görüyorum.

  3. 2

    genelde ilk baharda yaz döneminde sarımsı olabiliyor, hatta giyside çamaşırda sarı leke bırakıyor. tabi bu zamanlar dışında böyle durumlar varsa belki farklı sorunlar olduğu düşünülebilir.

Bir cevap bırakın