Vajina neden kıllı ne faydası var ?

Vücudumuzdaki kıllar tıpkı gözü koruyan kaş ve kirpik tüyleri ya da burnu koruyan burun tüyleri gibi görevleri vardır. Vajina neden kıllı, insanların bazı bölgelerinde ergenlikle başlamasıyla beraber hormonların salınımın harekete geçmesiyle üregenital bölgede kadın ve erkekte kıllanma olur. Kadınlarda vajinada kılların,olması son derece önemli işlevleri yerine getirir. Aynı şekilde genital bölgede kıllarının olması erkeklerde de aynı benzer işlevleri görüyor.Temel olarak 3 işlevi bulunur. İlk olarak, bu kıllar vajinayı zararlı mikroplardan ve hassas vajina için koruyucu görev üstlenirler ve korur. İkincisi ise kişinin cinsel birleşme yani artık üreme çağına gelmiş olunduğu mesajı verilir. Üçüncü ve son olarak en önemlisi, üreme hormonu salgılanması ve feromen salgılanmasıyla cinsel dürtüleri harekete geçmesini sağlar.Buna ek olarak vajina kılların feromon adı verilen hormonların bir anda salınmasını önlemek, yavaş yavaş salınmasında rol oynar. Böylece derinin nemli ve kaygan olmayan yapısı nedeniyle, hareketten kaynaklanan sürtünmeyle tahriş olması kolaylaşıyor.

Latincede vajina kelime anlamı kılıf veya kın olarak adlandırılır. Vajina canlılarda cinsel birleşme ve çocuk doğumu görevlerine sahiptir. İnsanlarda rahim adı verilen boşluğa bağlansa da, vajinal boru rahim boynu bölgesinde sona erer.

Vajina neden kıllı ? Kasık kılları, cinsel ilişki sırasında cilt için koruyucu cinsel ilişki sırasında hassas olan bölgenin tahriş olmasını önlüyor. Yani bariyer tampon görevi yapıyor. Vajinada kıllanma cinsel yolla bulaşan bazı hastalıkların yakalanma riskini azaltabilir. Kondom kullanmak bile bazen bizi cinsel hastalılardan korumaya biliyor. Bu bölgeyi tamamen tüylerden temizlemek cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların riskini artıyor. En az bir kez cinsel yolla bulaşan enfeksiyon geçirenlerin %75’inin tüylerini düzenli olarak jilet ve ağda gibi epilasyon yöntemlerinin ciltte küçük yaralar oluşturması ve bu yaraların da enfeksiyonlara açık olması hale getirebiliyor.

vajina kılları aynı zamanda karşı cinsi etkilemek için yaydığımız feromonları tutuyor. Daha iyi bir cinsel ilişki sağlıyor.Kasık kıllarında ki ısı erkeklerde ereksiyon olmayı da kolaylaştırıyor. Yapılan anket ve araştırmalarda aşırı tüylü ve aşırı tüysüz görünüm yerine bir miktar tüyün tercih ediliyor. Fakat keskin ve batan tüyler değil ince ve yumuşak olması cinsel olarak çekici bulunuyor.

Ayrıca vajina kılları erkekler tarafından beğenilmesi vajina peruğu adı verilen merkinler satılıyor.Eskiden Avrupa da o dönemde kadınlar kişisel temizliği için kendi tüylerini tıraş etmelerine rağmen erkekleri baştan çıkarmak için vajina peruğunu kullanmışlardır. Günümüzde de kullanılıyor fakat porno sektöründe ve eğlence amaçlı merkin yani vajian peruğu kullanımı devam ediyor. Ayrıca uzak doğuda kadınlar tıpkı saç ektirme kaş ektirme gibi bikini bölgesi için vagina kılları ektiriyor. birçok kadın doğal, yumuşak bir görünüm için kasıklarına tüy ektiriyor.

Vajinanızı sağlığınız için çok fazla sabun kullanmayın. Vajinanızı temizlerken çok fazla sabun veya duş jeli kullanmak vajinanızı daha temiz yapmaz. Temizleyicilerin içerdikleri kimyasallar nedeniyle vajinaya zarar görür ve aşırı sürtme nedeniyle de tahriş olabilir. Banyo tuzları ise vajinanızın sağlığı için en çok uzak durmanız gerekir. İlk gece korkusu nedeniyle, vajinaya bebek yağı sürmek bebek yağları yapılarından dolayı kolay kolay temizlenmezler ve yağ tabakası gözenekleri de tıkayarak cildinizin nefes almasını engel olur.Bu yüzde su bazlı kayganlaştırıcı kullanılmalıdır. Özel günlerinizde kullandığınız pedleri 4 saatten fazla kullanmayın. Her gün iç çamaşırlarınızı değiştirin. Külotları 1 yıldan fazla kullanmayın. Elde yıkama yapın. Spor yaptıktan sonra kıyafetlerinizi değiştirin.

Bu bilgileride okumalısınız

kıllı vajina neden bana itici geliyor.
erken boşalama sorunum var ne yapmam lazım
erkekler traşlı vajinamı sever yoksa kıllımı
yapay vajinada vakum özelliği ne işe yarar
Vajinal duş nedir
doğuştan penisi olmayan erkek var mı

Yorumlar ( 8 )

  1. Vajina buldunuzda bir de kıllısını arıyorsunuz.

  2. Şekilli traş edilmiş olanlara hayranım

  3. her şeyin fazlası zarar onu bilmem de yararlı mi zararlı mı o doktorların bileceği birşey ama tabiki fazla olduğunda hem erkeklerde hem kadınlarda itici durabiliyor

  4. kıllı vaginayı yalamaya bayılıyom yanlız vajina küçük ufak vajina olmalı

  5. ben başka bir yere yazdığım gibi pürüzsüz kılsız bakımlı severim. bana göre bir kadının saçları ve kaşları ve kirpikleri dışında bedeninde kıl olmamalı.

Cevap yazın