Diyabet ve cinsel sorunlar dünyada artıyor

Diyabet ve cinsel sorunlar dünyada artıyor

Dünyada ve ülkemizde diyabet ve cinsel sorunlar en çok rastlanan kronik rahatsızlıkların en başında geliyor. Şeker hastalığı görme kusurlarından, böbrek sorunlarına, kalp-damar rahatsızlıklarından, sinir sistemi problemlerine kadar tüm vücut sistemini etkileyen sağlık sorunu ortaya çıkarıyor ve kişilerin yaşam süresini ve yaşam kalitelerini kötü yönde etkiliyor. Şeker hastalığının daha az bilinen bir yan etkisi cinsel sağlık üzerinde hatta uzmanlara göre erkeklerde sertleşme sorunu şeker hastalığının ilk belirtisi olabiliyor! Günümüzde tüm dünyada yaklaşık 300 milyon diyabet hastası bulunuyor. Üstelik bu rakamın 2030 yılında 400 milyonu geçmesi bekleniyor. Türkiye’de de pek iç açıcı değil. Neredeyse 3.5 milyon şeker hastası bulunuyor.

Şeker hastalığı erkeklerde sertleşme sorununa yol açıyor. Penise kan taşıyan ve sertleşmeyi sağlayan damarlar etkileniyor. Ayrıca buna ek olarak sertleşme işlevinde görev alan sinirler de zarar görerek erkelerin %70’i sertleşme sorununa neden oluyor. Diyabetli erkeklerde sertleşme sorunu görülme riski sağlıklı erkeklere göre üç kat daha fazladır. Diyabetik hastalarının hayatları boyunca sertleşme sorunu riskiyle karşı karşıya kalıyor. Ayrıca diyabetik olmayanlara göre daha genç yaşta sertleşme sorunu ile yaşıyorlar. Şeker hastalığı tanısı konulduktan sonra da erkeklerin yarısında sertleşme sorunu görülmesi kaçınılmaz oluyor. Testosteron hormonunun düşmesiyle cinsel isteksizliğe eşlik eden sertleşme problemi görülüyor. Tüm bunlar yetmezmiş gibi orgazm hissinde düşer, seksten haz alamama, geri boşalma veya gecikmiş boşalma problemleri de artar.Dolaylı yoldan olsa da cinsel problemlere yol açan prostat enfeksiyonu riski ve idrar kanalları problemleri görülebilir. Şeker hastalığında ayrıca, peniste şekil bozuklukları ve peniste eğrilik görülebiliyor. Diyabeti olan erkeklerde cinsel soruna bağlı olarak sertleşme ilaçları, sertleşme iğneleri, idrar kesesine yerleştirilen üretral tabletler, vakum terapi kullanılabiliyor. Çok ileri düzeyde hastalara da diğer tedavilere yanıt alınamayan vakalar da penis protezler kullanılabiliyor.

diyabet ve cinsel sorunlar artarken, şeker hastalığı sadece erkelerin cinsel yaşantısını sekteye vurduğu düşünülür. Sadece erkeklerde cinsel sorunlara yol açmaz.Kadınları da aynı şekilde olumsuz etkiler. Kadınlarda cinsel sorunların kökeninin sadece psikolojik olduğu düşünme yanılgısı mevcuttur. Kadınlarda cinsel uyarılmada zorlanma , gecikme vajinal kayganlık sağlamada güçlük, orgazm olmama problemi, cinsellikten alınan keyif ve haz almanın azalması gibi şikayetler en çok durumdur. Diyabet hastası olan bir kadında ilerleyen dönemde vajinada ağrı oluşabiliyor. Seks keyif vermediği için cinsel istekte azalabiliyor. Ayrıca diyabette vajinal enfeksiyonlar ve idrar yolu enfeksiyonları da sık karşılaşılır. Erkeklerde de şeker idrar enfeksiyonlarını tetiklediğini az önce belirtmiştik. Genelde cinsel sorunlar kadınlarda psikolojik kaynaklı zannedildiğinden bu sorunların diyabetten kaynaklanabileceği akla gelmeyebilir.Kadın ve erkekte cinsellik diyabetten dolayı meydana gelen bu değişimden etkileniyor, hatta cinsel ilişki sorunları yaşamaya başlıyor. Bu durumda mutlaka bir uzmana başvurulmasını öneriyoruz.

Cinsel sorunların yaşanmasında diyabetin kadın ve erkek vücutlarında fiziksel değişikliklerin etkisinden söz konusudur. Diyabet, gerek kadın gerekse erkek cinsel hayatını fiziksel olduğu kadar ruhsal açıdan da etkiler. Özellikle diyabetin neden olduğu kilo artışı fiziksel değişimin kadınların ve erkeklerin cinsel hayatında birtakım olumsuzluklar yarattığını söyleyebiliriz. Ancak bu sorunların büyük çoğunluğu basit önlemler düzeltilebiliyor. diyabet ve cinsel sorunlar konusunda, Diyabetin etkilerini %50 oranında azaltmak veya geciktirmek elimizde yaşam tarzımızda yapacağımız küçük değişiklikler ile birlikte kan şekeri kontrolü, kötü beslenme ve fiziksel hareketsizlik gibi risklerin azaltılması cinsel sağlık için olduğu kadar günlük sağlık için de önemlidir. Şeker hastalığında da kilo kontrolü, kan şekeri dengesi, düzenli egzersiz gibi hayat tarzı düzenlemeleri yapılması uzmanlarca da özellikle vurgulanmaktadır. Şeker İlaçlarını düzenli kullanımının yanı sıra egzersiz çok etkili oluyor. Fırsat buldukça yüzme ve koşu gibi sporları yanında yoga, pilates ve meditasyon hem ruhu hem bedeni rahatlatıyor.

Bu bilgileride okumalısınız

cinsel uyumsuzluk ve isteksizlik sorunlarına karşı ne yapmalıyım
cinsel isteksizlik ve performans sorunları
sağlık sorunları ve peniste his kaybı zevk alamama
sıkça cinsel ilişkiye girmek kilo verdirir zayıflamaya faydası olurmu
evliliğe ve kocama alışamadım cinsel olarak mutsuzum
erkeklerde şeker hastası olanlar ereksiyon sorunu yaşar mı

Cevap yazın