Orta yaş erkeklerde penis nelerden etkilenir ?

Sosyal ve ekonomik durum ne olursa olsun, cinsel güç  ve ereksiyon tüm erkekler için önemlidir. Özellikle orta yaş dediğimiz 40 yaş ve üzerindeki erkekler seks güçlerini kaybetme düşüncesi artık eskisi gibi gençlik yıllarındaki gibi olmadığını düşünerek korkuya kapılarak önlerindeki süreci birçok kadınla geçirmek ve gençlik yıllarını yeniden bu dönemde yapmak istiyor. Bu durum korkunun beraberinde de, beynin biyokimyasının aksamasına ve depresyon muhakeme azalması meydana gelebiliyor.

Her erkek hayatı boyunca kaç kez sertleşme problemi yaşar ? yaşayabilir olma ihtimali yaşamama ihtimalinden daha yüksek olduğunu pek çok yerde karşımıza çıkmıştır. Ama sertleşme problemi yaşanması erkeği ve kadını seksten uzaklaşması kendi kabuğuna çekilmesi doğru bir karar değildir. Günümüzde pek çok yöntem ve çözümlere ulaşmak artık daha kolaydır.

Erkeğin Penisinin Sertleşmesi İçin Kadın Ne Yapabilir?

Öncelikle cinsel etkinliklerinizde hep sertleşme ve problemi penisin ereksiyonu sağlayamaması durumunda bir hekime danışmakta yarar vardır. Bunun dışında yapılacak ilk iş ereksiyon problemimizi kabullenmek ve ereksiyon  olamama durumu çoğu zaman psikolojik tabanlı olabilir. İlk önce hayatımızda stresten uzak sakin bir hayat geçirmek önemlidir. Kadınlar kocalarına yada partnerlerine zaman tanımalı sürekli olarak erkeği suçlamaktan kaçınmalı. Erkeler ise cinsel ilişki sırasında heyecan ve stresten uzak olmalıdırlar.

YAŞA BAĞLI EREKSİYON SORUNLARI GÖRÜLEBİLİR

Ereksiyon ya da sertleşme bozukluğu, teknik adıyla erektil disfonksiyon ya da halk arasında bilindiği şekliyle iktidarsızlık, cinsel birleşmeyi sağlamak için gerekli sertleşmenin oluşmasında ya da sürdürülmesinde ortaya çıkan tekrarlayıcı yetersizlik anlamına gelir. Ereksiyon sorunları her yaşta görülebilir. Genellikle yaşın ilerlemesiyle birlikte gelişen diyabet, obezite, kalp hastalığı, yüksek tansiyon gibi kronik tıbbi durumlar ereksiyonu doğrudan etkiler. Öte yandan onlarca yıldır sigara içen, günlük egzersiz yapmayan, yoğun alkol tüketen, sağlıksız beslenen ve kronik strese maruz kalan erkeklerin ereksiyon sorunuyla karşılaşmamaları pek mümkün değildir. Erken yaşlarda görüldüğünde ise yüksek tansiyon, kalp hastalığı ve diyabet gibi ciddi sağlık sorunlarının uyarı işareti olabilir. Ereksiyon sorunlarının sıklığı yaşla birlikte artmasına rağmen kaçınılmaz olarak yaşanması gereken bir kader değildir. Aslında, ereksiyon bozukluğunun yaşlanma ile ilişkili olmayan birçok nedeni olabilir.

EREKSİYON SORUNLARININ NEDENLERİ

Ereksiyon sorunları, fiziksel hastalıklar ve ilaçların yan etkileri gibi tıbbi nedenlere, alkol-sigara tüketimi, sağlıksız beslenme gibi yaşam tarzına bağlı olarak ortaya çıkmasının dışında, psikolojik nedenlerle de oluşabilir. Depresyon, madde bağımlılığı, narsisistik kişilik bozukluğu, obsesif kompulsif bozukluk ve cinsel isteksizlik, erken boşalma gibi cinsel işlev bozukluklarının ereksiyon sorunlarının önemli nedenleri arasındadır. Psikolojik sorunlar zihni ve düşünceleri bozar, duyguları karamsarlaştırır, bunun sonucunda organik sorunlar ortaya çıkar. Ereksiyon bozukluğunun en önemli nedenlerinden biri olan performans anksiyetesi, erkeğin cinsel ilişki sırasında sertleşememe, sertliğini koruyamama, cinsel ilişkiyi tamamlayamama endişeleri duyarak sertleşme sorununu kendi kendine yaratmasına neden olur. Ereksiyon sorunlarında partner ilişkisi de çok önemlidir. Erkeğin partnerine karşı erekte olmaması ilişkilerindeki sorunlar nedeniyle ortaya çıkabilir. Sertleşme sorunlarının nedenleri arasında cinsel bilgisizlik, cinsel mitler ve hurafeler ve seks yapılan ortamın uygun olmaması da önemli bir yer tutar.

Seksten uzaklaşmanın asıl sebebi yaş mı?

Belli bir döneme kadar hayatın merkezinde yer alan cinsellik zamanla ihtiyaçtan, rutine dönüyor. Yaş ilerledikçe cinsel istek azalıyor ve performans düşmeye başlıyor. Tüm bu etkiler kadın ve erkeklerde farklı seyrediyor. Kadınlarda östrojen, erkeklerde testosteron hormonlarının düşüşüyle yaşanan cinsel isteksizliğe, kalp sorunları, eklem problemleri, tansiyon ve şeker gibi rahatsızlıklar da eklenince seks gittikçe uzaklaşılan bir duruma dönüşüyor.

Erkeklerde cinsellik kaç yaşında bitiyor?

Erkeklerde yaş ilerledikçe; cinsel uyarılma dolayısıyla sertleşme kabiliyeti düşer, meni miktarı azalır. Orgazm hissi de düşer. Ancak bunlar tam olarak cinselliğin biteceği anlamına gelmez. Çünkü temel problem yaş değil, toplumun dayattığı öğretilerdir. Çünkü yanlış bir kanı olan yaşlandıkça cinsellik biter tezi, öğrenilmiş çaresizlikten başka bir şey değildir. Erkek kendine olan güvenini kaybeder, sertleşme problemi yaşayacağı fikrinden uzaklaşamaz. Partnerine rezil olacağını düşünür, erken boşalma kabusları yüzünden gittikçe cinsellikten uzaklaşır. Oysa bir erkek ve bir kadın 70 yaşından sonra bile cinsel birliktelik yaşayabilir.

40 – 50 yaş arasında erkekler;
Cinselliği karşı olan ilgisi kaybetmez ama uyarılma konusunda daha fazla çabaya ihtiyaç duyar. Penise kan akışı yavaşladığı için sertleşme eskisi kadar sık olmaz. Bu durumun seksin başlamasına engel olacağını düşünür. Boşaldıktan sonra tekrar sertleşmenin zor olacağını bildiğinden kaçmak daha kolay gelir. Oysa yaş, kullanılan ilaçlar ve hastalıklar bir yana asıl meselenin beyinde bittiğini anlamak aktif bir cinsellik için ilk adımdır. Eğer partneri ile konuşur ve gerekli şartları sağlarsa daha sağlıklı bir cinsel hayatı olabilir. Üstelik 40 ve 50’li yaşlar bir erkeğin ustalık dönemi bile sayılabilir. Çünkü daha kontrolcüdür, tek hedefi sonuca ulaşmak değildir, yaşayacağı zevki bir seremoniye dönüştürebilir.

50- 70 yaş arası arasında erkekler;
Bu yaşlarda erkeklerde cinsel isteğin arttığı görülür. Sebebi psikolojik olabilir, orta yaş sendromu bu yalancı etkiye yol açabilir. Hatta erkek bu dönemde çapkınlık turlarına bile başlar. Ancak sertleşme sorunun bu dönemde daha fazla kendini gösterir. Gece ve sabah sertleşmeleri yok denecek kadar azdır. Ancak doğru bir yol izlenirse sağlıklı bir cinsel ilişki gayet mümkündür. cinsel enerjinin tümü nü tam bir sertleşme harcamak yerine, bu enerjiyi erotizmin dalgalarına yayarsa gerçek bir haz yaşamak kaçınılmazdır.

Bu bilgileride okumalısınız

18 yaşında penis en az kaç cm olmalı
erkeklerde şeker hastası olanlar ereksiyon sorunu yaşar mı
penisimde uyuşma karıncalanma ve küçülme yaşamaya başladım
yaşa göre penis değişir mi
orta yaş sendromunu erkek için bir çöküş mü yoksa bir geçiş dönemi mi
ortalama penis boyu ve özgüvensizlik

Yorumlar ( 3 )

  1. beslenmenize de çok dikkat edin. her türlü hileli gıdanın olduğu şu asırda mümkün olduğunca sıhhatli gıdalar tüketelim. çoluk çocuğa da örnek olur.

  2. beslenmenize de çok dikkat edin. her türlü hileli gıdanın olduğu şu asırda mümkün olduğunca sıhhatli gıdalar tüketelim. çoluk çocuğa da örnek olur.

  3. porno ve mastürbasyon u bırakarak. özellikle gençler genç yaşta mastürbasyon yapıyorlar. o da cinsel sorunlara neden oluyor

Cevap yazın