cinsel uyumsuzluk ve isteksizlik sorunlarına karşı ne yapmalıyım

Soru

Merhabalar.. Biraz anlatayım sonrasında ne yapayım önerilerinizi duymak istiyorum.. 8 yıllık evliyim.. 2 kızım var.. Normal babalık, iş, hayat normal gidiyor şükür.. Ancak cinsellikte sorunumuz var.. Evlendiğimiz sene haftada bir felan en az cinsel birliktelik yaşıyorduk.. Bu zamanla azaldı azaldı azaldı ve son durumda ayda bir hatta 2 ayda bir oldu.. O da benim isteğimle.. En başlarda hep ben istiyorum diye olurdu.. Anca sonrasında artık ben de istemez oldum.. Sürekli isteyip hayır denmesinden bıktım.. Bunu eşime de söyledim.. Bir defa da sen iste de yapalım diyorum.. Ben böyleyim diyor.. Zaten yaparken de sen yap ne yapıyorsan diyor.. Ben özellikle ön sevişmeyi uzatıyorum ki iyi olsun diye.. Öyle 2 dk da gir çık olayından nefret ederim.. Yaptığımdan pişman olurum.. Uzattıkça uzatmak isterim.. Ve oraldan tut her türlü muameleyi de çok iyi yaparım.. Çünkü ben kendim isteyerek yapıyorum bunu.. Karşılık yok ama.. Ne yapıyorsam karşılığı yok.. Ben sadece kendi kendime gelin güvey oluyorum.. Bu durumdan sıkıldım artık.. Ben mi normal değilim diyorum.. Haftada 2 defa yapalım diyorum en azından.. Yoksa kendimi kötü hissediyorum.. Ben çok istekli biri değilim diyor.. Bu durumda ben ne yapabilirim bu durumu düzeltmek için.. Daha bir sürü şey yazabilirim ama anlaşılmışımdır diye düşünüyorum.. Uzattım galiba.. Durum bu.. Ne yapayım ben şimdi.. Yoksa daha bu yaşta (35) cinsellikten nasibimi almaz olacağım.. ?

Cevaplar ( 3 )

  1. erkekle kadın arasında çoğu zaman ilerleyen yaşlarda cinsel uyum sorunları oluyor. cinsellik ilerleyen yaşa göre azlan ve bir süre sonra neredeyse tamamen bitmiş duruma gelecek doğrultuda ilerlemeli. biz ise beklenti olarak hep aynı kalmasını bekliyoruz. ilk evlenince 20 li yaşlarda bol bol cinsel istek sayesinde daha sık cinsel birleşme 40 lı yaşlara gelince hayli seyrelmiş azınlıkta cinsellik, 60 lı bölüme gelince neredeyse bitmeye yüz tutmuş bir ilişki periyodu olmalı. heleki 65-70 lerden sonra tamamen bitmiş olması gerekiyor. bunu ben demiyorum doğanın kanunu, doğal sistem böyle. bazı erkekler yaş geçtikçe azgın teke dedikleri sendrom yaşıyorlar cinsellik azalacağına artıyor, bazı kadınlarda ise vücut yaşında erken yaşlanma oluyor, libido azalıyor hatta bitiyor hal böyle olunca cinsel istekte gidiyor. cinsellik önemsiz kalıyor. çoğu kadında bu 40 lı yaşlardan sonra yaşanmaya başlıyor, menapoz dönemi sonrası cinsellikte ani bir bitiş olabiliyor. kadınlar erkekler gibi değil erkeklerin cinsel eylem süresi hayatlarının yüzde 60 ını kaplıyorsa, kadınların bu oran yüzde 40 larda kalıyor. kadınların mumu erkeklere göre çabuk sönüyor. buna geçici çözümler olabilsede kesin bir çare yok. yaşlandıkça cinsellikten uzaklaşmak normal kabul ediliyor. kadınlar için bu sürecin hızlı olmasıda aynı şekilde normal kabul edilebilir.

  2. çok ağır bir konu bunu tek başına çözmek mümkün değil, çünkü iki kişiden kaynaklanabilecek sorunlar ve tercihler söz konusu. kadın belki biraz daha aktif davranmalı, erkekte biraz daha pasif davranmalı ki ikisi aynı düzlemde buluşup ritim tuttursunlar. böyle durumlarda ara bulucu ve doğru şekilde yönlendirici olması gerekli. bunuda en iyi yapabilecek kişiler psikologlar yada evlilik danışmanları.

  3. evlilik bir uyum oyunu, herkesin görevi ve sorumluluğu bu yumu devam ettirmek için çaba göstermek. bu noktada uyum göstermesi gereken kim biraz tartışmalı, eğer adam ortam yaş ve duruma göre aşırı gidiyorsa o biraz kendini kısmalı, ancak kadın olması gerekenden çok geri kalıyorsa bu sefer kadının biraz hızlanması lazım. bunun dışında bazen dönemlik farklı durumlar oluşur bu halde ise güçlü olan taraf zayıf olana detek çıkmak için hızını onun hızına eşitlemelidir. tüm bunların bilinci ile hareket edilirse ilişlide düzen olur. lakin bir taraf umursamazsa bu düzenden ritimden koparsa o durumda mesele zor, heleki kişi bunu kabul etmiyor yada umursamıyosa, ya bazı şeylere bile bile göz yumacak yada ipler koptu deyip gereken yapılacak. tek taraflı çözüm mümkün değil.

Bir cevap bırakın