Barışma seksi nedir, gerçekten işe yarar mı ?

Evliliklerde tutkuyu bir ömür boyu sürdürmek bazen mümkün olamayabiliyor çeşitli sebeplerden dolayı.Ayrıca yatak odası ayrıca seks odasıdır. Ara sıra tartışmalar olsa da siz siz olun eşinizi üzmeyin onu üzmek ayrıca kendinizi de üzmek kırmak olacağını unutmamak gerekir.İlişkinizdeki ufak tefek pürüzleri kesinlikle yatağınıza taşımayın.

Küçük veya büyük tartışmaların sonunda çiftlerin sıklıkla başvurduğu barışma seksi yada barış sonrası cinsel ilişki dediğimiz yol ilişkimizi düze çıkartır mı eskisi gibi mutlu bir çift olunur mu bunu kısaca aktarayım. Şiddetli tartışmaların sonunda çiftlerin sık başvurduğu barışma seksi sanılanın aksine ilişkiye yarar değil zarar verebilir.Yapıcı davranmak bu durumu tersine çevirebilir.

Kimi cinsel terapistlere göre şiddetli tartışmaları sürekli yaşayan çiftlerde kronik halde şiddetli geçimsizlik halleri gerçekleşmesinden dolayı çıkmaz bir sokağa sokabilir. Seks insanın doğal bir istediği olduğu için bu tür yöntemlerin seks ile tartışma yada tatsızlıklar sonrasında telafi edilebilir bir durum olmanın dışına çıkar.

Bazen sorunlar daha farklıdır, yoğun ve şiddetli kavgaların sonunda taraflar geriliyor. Sonuçta birbirlerini kaybetmekten korkan çiftler, çareyi en iyi bildiklerini yapmakta, bedenlerine sığınmakta buluyorlar. İşte buna barışma seksi diyoruz. Çiftlerde olumsuzluktan kurtulma çırpınışı, cinsellikte karşımıza barışma seksi olarak ortaya çıkıyor. Belki o an için kurtarıcı olabiliyor, ama bu olgu meselelerin üstünü örtüyor ve gelecekte sorunları daha da büyütüyor. Sonra öyle bir hal alıyor ki, artık çiftler kronikleşen sorunlarını cinsellikle bile çözemiyorlar. Bu krizi aşabilmenin tek yoluysa sağlıklı iletişim kurabilmekle mümkün.

Öncelikle unutulmaması gereken mesele seks barışmak için olmamalı, kavga halindeki erkek ve kadın birbirlerine bedenlerini sunmak zorunda hissederek, duygularını düşüncelerini, korkularını ve beklentilerini ifade etmeyi engelliyorlar. Oysa çatışmaları sonlandırmanın çaresi cinsellik değildir. Çiftler önce duygularını, beklentilerini ve hayal kırıklıklarını birbirleri ile paylaşmalı. Taleplerini dile getirerek ve karşılıklı konuşarak çatışma sebeplerini anlamalı ve gerçek çözüm yollarını keşfetmeleri daha doğru bir yaklaşım. Zaten cinsellik bu sürecin sonundan kendiliğinden gelecektir. Seks, barışmak için yapılan bir görevden ziyade ruhun ve bedenin paylaşılmasıdır. Yani cinsellik, rahatlamış ve gevşemiş bir halde, sevişmenin ve dokunmanın verdiği hazza odaklanarak, haz alıp haz verebilme, ruhu ve bedeni paylaşabilme, ne olursa olsun bir şekilde boşalabilme bilim ve sanatıdır.

Unutmayın bazı kavgalar kıskançlıktan, bazen uyumsuzluktan, bazen çiftlerin bir birleri ile yeterince ilgilenmemesinden çıkabilir. bu tip durumlarda barışma seksi iyi bir çözüm olabilirken, çok daha farklı konularda kronik sorunlar varken seks yapmaya çalışmak hata olabilir. Çiftlerin yapacağı en büyük hata, tartışmanın külleri soğumadan gerçekleşecek bir cinselliktir. Cinsellik, temelinde sevginin ve hazzın uyumudur ve böyle algılanmalıdır. Yani barışmak için sunulan bir bedel değildir. Barışma seksi çatışmaları sonlandırmaz sadece üstünü örter. Bu adeta kiri halının altına itmektir. Unutulmaması gereken şu ki, barışmak öncelikle gönülle olmalı. Biz çiftlere, bedeni kullanarak barışmak yerine, önce gönülden barışmayı tavsiye ediyoruz. Hemen cinselliğe sarılmak yerine birlikte yürüyüşe çıkmalarını, sportif faaliyetleri, nefes ve gevşeme egzersizleri yapmalarını öneriyoruz. Bu, birlikte vakit geçirebilecekleri herhangi bir etkinliğe katılmak da olabilir. Yöntem ne olursa olsun hedef, küllerin soğuması, kalplerin huzur bulması, tarafların birbirlerini yeniden kazanması, belki de ilişkilerini gözden geçirmek için bir mola vermelerini sağlamaktır. Ruhu ve bedeni dinginleştirmek, gerilimlerden uzak kalmak ve çatışmadan çıkmak zaten iyi bir cinselliği de kendiliğinden mümkün kılacaktır. Stresin ve kavganın üzerine yapılan cinsellik beklentileri de, hayal kırıklıklarını da büyütür.

Eğer sorunlar yüzeysel ise barışma seksi ile ortam ısıtılıp seks sonrasında çiftler sakin halde iken sorunları konuşarak anlamaya ve nasıl çözebileceklerine ilişkin konulup anlaşmalıdırlar. İşte o zaman sorunların çıkması engellenebilir.

Bu bilgileride okumalısınız

yapay vajinada vakum özelliği ne işe yarar
penis pompası gerçekten işe yarıyor mu
gerçekten işe yarayan penis büyüme pompası var mı
penis halkası nedir ereksiyon için gerçekten faydası olurmu
vajinusmus tedavisinde emdr işe yarar mı
penis büyütmek için hap mı vakum mu kullanmak işe yarar

Yorumlar ( 7 )

  1. barışma seksi çiftlerin ilişkilerinin düzelmesini sağlayabilir birbirini gerçekten seven ve içinde öfke biriktirmeyen kişilerde çok işe yarıyor hatta o zaman seksten ayrı bir keyif alınabiliyor

  2. Ciddiyim bi kaç kez yaşadık bu durumu. Unutulmaz anlar yaşadığım nadir zamanlardı

    • ben de bir kaç kez yaşadım bu durumu.. ama her zamanki gibiydi tek part ve monoton.. sen işini gör gibisinden..

  3. Evet kesinlikle işe yarar.Özellikle kadınların gönlünü almakta çok işe yarar,ama erkeklerde de çok etkilidir.Yani sorunların çözümü iyi bir seks hediyyesidir😄

  4. bir insan eşine nasıl küsebilir hele yatakta bile nasıl küsebilir? anlayamıyorum. bir insan partneri çağırdığı zaman yatakta onunla işi pişirmeli.

  5. barışma seksi çiftlerin ilişkilerinin düzelmesini sağlayabilir birbirini gerçekten seven ve içinde öfke biriktirmeyen kişilerde çok işe yarıyor hatta o zaman seksten ayrı bir keyif alınabiliyor

  6. samimiyetle belirtmek isterim ki kavga sonrası sex sulh hakimi gibi arayı düzeltmekte etkili oluyor tabi’ki öncesinde onun gönlünü alacak küçük sürprizlerin ardından ruhunu okşayacak sevgi ve aşk dolu sözlere ihtiyaç vardır sonuçta kadın ruhundan anlamak gerekir onun hassasiyetlerine dokunmak gerekir ortamı yarattıktan sonra yapılan sex tüm olumsuzlukları unutturur bu garantidir diyorum kalın sevgiyle 🙋‍♂️

Cevap yazın