Kalp damar hastalıkları sizi seksten uzaklaştırabilir

Kalp-damar hastaları yaşayan pek çok kişi cinsel münasebetin tehlikeli ve kalp krizinin yeniden olacağını düşünüp cinsellikten tamamen vazgeçmesi olabiliyor.  Geçtiğimiz günlerde Amerikan Kalp Derneği’nin dergisinde yayınlanan ve yaklaşık 3500 kişiyle yapılan yeni bir çalışmada kalp hastalığı sonrası 10 hastadan neredeyse yarısının seks hakkında hekimlerine danışıyor.  Kalp hastalarının birçok cinsel korkusu oluyor haklı olarak Cinsellik sırasında kalp krizi geçirmek, kabuslardan biridir. Oysa dikkatli olunduğunda kalp-damar hastalığı sonrasında da keyifli ve mutlu bir cinsel yaşama sürdürülebilir

Kalbimizi etkileyen birçok şey cinsel hayatımızı çok yakından etkileri olduğu konusunda uzmanlar tarafından söylenmektedir. Yani kalp-damar sistemimiz bunlardan etkiler bunların yanında şeker hastalığı, hareketsiz yaşam, tansiyon sigara ve alkol tüketimi, hareketsiz yaşam başta olmak üzere cinsel bölgeye gidin damarda aşırı hasara yol açabilmektedir. Bunun sonucunda ortaya çıkan İstek azlığı, sertleşme sorunu, tatminsizlik yaşanmasına erkekte performans endişesi gelişerek kısır döngü şeklinde sertleşme problemi yani penisin ereksiyonunu tamamen bitirme noktasına gelebilecek kadar ciddi durumlar yaşanması olabilir.

Bypass ameliyatı sonrası birçok hastanın eskiye oranla  sinirli,  sabırsız olduğunu, depresif ve sıkıntılı hissedebildiğini, hatta partnerlerinin onlardan kaçtığını düşünebildiğini belirtiyor ya da başka durum da partnerin aşırı korumacı hale gelmesidir ki bu durum da hastanın moralini etkiler cinsel isteğinin kaçmasına zemin hazırlayabilir.  Bunun yanında cinsel problemler hale ki erkeklerde erken boşalma ve ereksiyon olmama ortaya çıkarsa  kendine güveni iyice zedelenebiliyor.

KALP HASTALARI İÇİN UZMANLARIN ÖNERDİĞİ CİNSELLİK FORMÜLÜ NEDİR?

Kalp krizi gibi bir durum yaşanması durumunda seks yapmak için yaklaşık 16 hafta yani 4 ay sonra normal cinsel yaşam dönülebilir.

Uzmanların önerisi ilk başta çok efor harcamadan bireysel küçük dokunuşlarla seks yapılmasıdır ki bu da kişide daha rahatlama ve heyecanlanma durumunu kontrol altına alabilir.

1.  SORUNLU KİŞİLERDE SEKS SIRASINDA KALP KRİZİ GEÇİRİLİR Mİ?

Cinsel ilişkide kalp krizi geçirme veya kalbe bağlı ölüm riski oldukça nadir görülüyor. Bu konuda net rakamlar var. Sağlıklı bir kişide seks sonrasında kalp krizi görülme riski yaklaşık 1 milyonda 2.5. Bu risk daha önce kalp hastalığı geçiren kişilerde sadece 1 milyonda 25’e kadar çıkıyor. Ancak gördüğünüz gibi yine de çok düşük bir risk söz konusu. Stressiz bir ortamda, rahat bir hazırlık dönemi ardından keyif aldığınız bir partnerle seks yapmak kalbi yormuyor.

2. YAPILACAK KALP AMELİYATI SONRASINDA SEKS HAYATI BİTER Mİ?

Genelde kalp krizi sonrası yaklaşık 6-8 haftalık, stent ameliyatları sonrası 3-4 haftalık, bypass sonrası 8-14 haftalık bir bekleme süresi öneriyoruz. Ameliyat sonrası nekahet döneminin tamamlanması ve yara yerlerinin iyileşmesi gerekiyor. Ancak bu süreler hastaların genel sağlık durumuna göre değişebiliyor. Bu nedenle hekiminize danışın. Kalp hastalığı sonrasında seks yapıp yapamayacağınızın en güzel testi şu: Eğer göğsünüzde rahatsızlık, ağrı, çarpıntı gibi belirtiler olmadan 15-20 dakika yürüyebiliyorsanız sekse hazırsınız demektir. Ancak hekiminize danışmayı unutmayın! Göğüs kemiklerini zorlamayan pozisyonları seçin. Hafif uyarılarla başlayıp tam cinsel birlikteliğe yavaş yavaş geçin.

3. İHTİYACIM OLABİLECEK SERTLEŞME İLAÇLARI KALP KRİZİ YARATIR MI?

PD5 inhibitörleri yani sertleşme ilaçları kalp krizi yaratmaz. Ancak bu ilaçların tansiyon düşürücü yada yükseltici etkisi olduğu için nitrat türü kalp damarlarını genişleten ilaçlarla alınmamaları gerekir. Eğer nitrat türü ilaçlar alıyorsanız, sertleşmeyi sağlamada enjeksiyonlar, hormon tedavileri, penis ütüsü, penis protezleri gibi diğer tedavilerden yararlanabilirsiniz. Nitrat türü ilaçlar almıyorsanız sertleşme ilaçlarını kullanabilirsiniz. Bu konuyu doktorunuzla kesinlikle konuşun.

4. CİNSELLİK SIRASINDA SEKS HEYECANI MI YOKSA KALP Mİ NASIL AYIRT EDİLİR?

Seks sırasında nefes alış verişlerde ve kalp atım hızında hafif bir hızlanma olması, tansiyonun hafifçe yükselmesi, seks sonrası uykunun gelmesi herkesin yaşadığı belirtiler. Ancak eğer seks sırasında veya sonrasında göğüs ağrısı, baygınlık hissi, baş dönmesi oluştuysa, 15 dakikadan uzun süren kalp çarpıntınız varsa, seks sonrasında beklenmedik bir uykusuzluk, rahatsızlık, huzurluk hissine kapıldıysanız veya yorgunluğunuz ertesi güne kadar devam ettiyse mutlaka hekiminize danışın.

5. HASTALARDA SEKS ÖNCESİ KALP İLAÇLARINI KULLANMAK GEREKLİ Mİ?

Seks öncesinde kalp hastaları önlem ve rahat etmek amacıyla nitrat türü ilaçlarını kullanabiliyor. Böylece kalp ağrısı ve tıkanıklık hissi olmadan daha rahat performans gösterebiliyorlar. Ancak bazı hastalarda bu bağımlılık boyutuna ulaşıyor. Bu hastalar nitrat ilacı olmadan cinselliğe başlayamıyor, devam ettiremiyorlar. Eğer ilaç kullanımınız bu derece psikolojik bir bağımlılık boyutuna ulaştıysa, bunu aşmak ve seks sırasında oluşan endişeleri hafifletmek için hekiminize danışın. Birçok medikal veya psikolojik tedavi ile stressiz bir seks hayatına kavuşabilirsiniz. Ayrıca tekrar hatırlatalım: Nitrat ilaçlarını sertleşme ilaçlarıyla birlikte alamazsınız!

6. CİNSEL BİRLEŞME İÇİN KALP HASTALARI BİR DAHA SERTLEŞME ELDE EDEMEZ Mİ?

Sertleşme sorunu için en önemli risk faktörü damar problemleridir. Eğer kalp damarlarınız yüksek şeker-kolesterol-tansiyon, sigara, obezite ya da hareketsizlik nedeniyle zarar görmüşse muhtemelen penis damarlarınız da hasarlıdır. Hatta sertleşme sorunu kalp şikayetlerinden önce başlayabilir. Sertleşme sorunu olan erkekler 3 yıl içinde kalp hastalığı ile karşılaşabilir. Bu nedenle eğer kalbinizde sıkıntı varsa, penisi de kontrol ettirin. Ancak kalp hastası olup sertleşme sorunu yaşıyorsanız günümüzde kalbinizi yormayacak pek çok modern performans tedavisi var. Bu tedavilerle sertleşmeyi kolayca elde edip sürdürebilirsiniz.

7. HASTA BİRİ OLARAK KALBİNİZİ SEKSE NASIL HAZIRLAYABİLİRSİNİZ?

Seksten önce aşırı yemek yemeyin ve alkol almayın. Yemek veya alkol tüketiminden sonra ortalama 3 saat bekleyin. Odanızı uygun sıcaklığa getirin. Dinlenmiş ve sakin olduğunuz bir zamanı seçin. Bu sabah saatleri de olabilir. Hekiminizin önereceği şekilde düzenli egzersizlerle kondisyonunuzu arttırın. Seks sırasında aşırı heyecanlanıp endişelenirseniz biraz ara verip, nefes alış verişlerinizi sakinleştirin.

8. KALP HASTASIYIM DEĞİŞİK SEKS POZİSYONLARI KALBİMİ ZORLAR MI?

Aslında çoğu seks pozisyonu vücuda getirdiği yük ve efor açısından benzerdir. Ancak bazı çalışmalarda erkeğin yönlendirdiği ve daha çok efor gösterdiği pozisyonlarda vücut yükünün bir miktar daha arttığı gösterildi. Bu nedenle eşinizle rahat ettiğiniz bir pozisyon seçin. İlk zamanlar pozisyonlarda eşinizin daha aktif olmasında bir sakınca yok. Hatta bu durum çift olarak hoşunuza bile gidebilir. Ancak zamanla kalbiniz ve kondisyon seviyeniz iyileştikçe eski pozisyonlara geri dönebilirsiniz.

9. SORUN MU VAR ACABA SEKS ARZUSU GERİ GELECEK Mİ YOKSA ARTIK HER ŞEY BİTTİ Mİ?

Seks arzusu ve libido için erkeklerdeki en önemli faktör testosteron hormonu seviyeleri. Kalp için kullanılan pek çok ilaç vücuttaki testosteron seviyelerini düşürüp isteksizlik yaratabiliyor. Ayrıca orta yaşlardan sonra yaşa bağlı testosteron düşüklüğü de yaşayabilirsiniz. Testosteron eksikliği yanında kalp krizi yaşama veya ölüm korkusu, cinsellikte başarısızlık kaygısı, çekici hissetmemek, özgüven eksikliği gibi psikolojik faktörler de isteğinizi azaltabilir. Eğer yoğun bir isteksizlik yaşıyorsanız önce medikal incelemeleri tamamlayın. Hormon eksikliği varsa hormon tedavilerinden yararlanın. Sonra psikolojik faktörleri araştırın.

10. YERİNE GÖRE SEKSTEN UZAK DURMANIZ GEREKTİĞİNİ NASIL BİLECEKSİNİZ?

Kalp açısından takip edilen ve sağlık durumu belli bir istikrarda devam eden hastalar için seks tehlikeli değildir. Hatta seksin kalbi iyileştirici etkisi de var. Ancak düzensiz kalp ağrısı veya ritim bozukluğu olan, aşırı yüksek-düşük tansiyonu olan, bu problemleri ilaçlarla bile kontrol edilemeyen, giderek kötüleşen kalp yetmezliği veya çok şiddetli kalp-damar sorunu olan, efor testinde aşırı zorlanan kişilerde seks yapmak -herhangi başka bir fizik aktivite gibi- tehlikeli olabilir. Bu noktada sizi takip eden hekime danışmalısınız.

KALP HASTASI DEĞİLSEN KALBİNİ SEVEN SEKS YAPSIN

Seks kalbi tehdit etmez. Tam aksine, seks kalbin yeni ilacı olarak görülüyor. Seks hem fiziksel, hem de psikolojik olarak sizi rahatlatır. Hormonlarınızı düzenler, vücudu yaşlandıran serbest radikalleri bastırır. Bağışıklığı kuvvetlendirir. Böylece tüm damar sistemini ve kalbinizi korur, iyileştirir.

CİNSELLİK VE SEKS 2 KAT MERDİVEN ÇIKMAYA EŞİT OLABİLİR

Bir çok kişi için cinsellik için gereken enerji bir eşya taşımak, orta şiddette 20 dakika yürüyüş yapmak, bahçe ve ev işleriyle uğraşmaktan fazla değil. Birçok çift cinsellik için 5-15 dakika harcıyor. Seks sırasındaki oksijen tüketimi 1 veya 2 kat merdiven çıkmaya ve kalp hızı da hafif-orta şiddette yapılan bir egzersize benziyor. Sonuçta cinsel ilişki kalp hastalarına çok fazla yük bindiren bir durum değil. Ancak aldatma gibi stres yaratan durumlarda ve zorlayıcı seks aktivitelerinde kalbin üzerindeki yük biraz daha fazla.

HASTA OLAN YADA OLMAYAN İÇİN SEKSTE DAHA İYİ PERFORMANS ÖNERİLERİ:

 • Kalp rahatsızlığı öncesi ilk defa seks yapacaksanız hekiminize danışın.
 • Performansla ilgili kaygılarınız varsa veya sertleşme kaybı yaşıyorsanız bir uzmandan gereken tedaviyi alın.
 • Cep telefonu, e-posta, kapı zili gibi konsantrasyonunuzu azaltacak faktörleri kaldırın.
 • Aşırı yorgun veya stresli olmadığınız bir zamanı seçin.
 • Rahatsız edilmeyeceğiniz keyifli bir mekan hazırlayın.
 • Eşinizle konuşarak birbirinizi rahatlatın, moral verin.
 • Seks öncesi hekiminizin önerdiği ilaçları zamanında alın.
 • Seks sırasında veya sonrasında olası rahatsızlıkları giderecek ilaçlarınızı hazırlayın.
 • Kendinize cinsel istek, uyarılma ve sertleşme için gereken zamanı tanıyın.
 • Yeterli ön sevişme yapın.
 • Aşırı performans yerine keyfe odaklanın.
 • Denemelerle rahat ettiğiniz pozisyonları bulun.
 • Cinsel sorun yaşarsanız hemen moralinizi bozmayın. İlk seferlerde sertleşmeyi daha zor sağlama, sertliği kaybetme, erken boşalma gibi şikayetler oluşabilir.
 • Daha hazır hissettiğiniz bir vakit yine deneyin. Eğer sorun devam ederse bir uzmana danışın.

 

Bu bilgileride okumalısınız

oral seksten sonra öpüşmek sizi tiksindiriyormu
kocamın penisi küçük seks yaparken haz alamıyorum
ereksiyon hapı kullanınca boşalırken başım dönüyor
sabah uyanınca peniste sertleşme ereksiyon oluyormu
çok fazla anal seks yapmanın zararı varmı
anal sekste sevgilim içime boşaldı spermler içimde kalsa zararı olurmu

Yorum ( 1 )

 1. kalp hastaları cialis mi viagra mı tercih etmeli sizce hangisi daha sağlıklı

Cevap yazın