Bayanlar cinsel konulardan neden çekinir ve utanırlar ?

Kadınları seksten soğutan seksten utanma ve kaçma eğilimine sebep olan nedenler kısaca bakmak gerekirse  günlük yaşanan duygusal problemler, cinsel bilgiler yönünden eksik veya yanlış bilgiler iş-ev-aile hayatındaki sıkıntılar, erkelerde ki cinsel problemler erken boşalma,iktidarsızlık gibi buna benzer sıkıntılar olabilir.

Seksten ve cinsellikten kadınlar erkeklere göre daha utangaç oldukları bilinen bir gerçektir. Peki bunun altında yatan sorunlara az da olsa yer verdik.

Bazı büyük araştırmaların ortaya koyduğu utangaçlık ve kaçma eğilimleri sağlık sorunları olduğu kadar psikolojik durumlarda sebeptir.

Bilimsel araştırmalarda ortaya çıkan sonuç bilinen gerçeklere paraleldir.  Seks insan bedenine mutluluk kadar sağlık öz güven de verir. Fakat buna rağmen pek çok insan cinsel ilişkiden korkar. Başarısız olma korkusu, bilgi eksikliği büyük paya sahiptir. Ciddi bir araştırmaya göre dünyada kadınların %20 seksten olduğu kadar cinsellik konuşmaktan da sıkılmaktadır. Bu duruma sebep olarak medeni hal dışında tutarak hamile kalma korkusu hamile ise bebeğe zarar gelir düşüncesi yol açabilmektedir denilmektedir.

İlgisizlik, yorgunluk ve menstrüel döngü de, kadınlar için seksin reddedilmesinin sebeplerinden olabilir.  Ayrıca bayanlarda ve erkeklerde medikal problemler yani örnek vermek gerekirse kalp hastaları, herhangi bir kalp krizi riskinden kaynaklı genellikle seksten kaçınıyor. Bazı araştırmalar, aynı durumun felç gibi beyin damar hastalığına sahip bireyler için de geçerli olduğunu gösteriyor.

Peki ya bu korku ve çekingenlik nasıl yenilecek ?

Öncelikle cinselliği size öğretilen ya da internetin size sunduğu bazı bilimselliği şüpheli kaynaklardan yada popüler sandığınız dergilerden değil de, daha bilimsel kitaplardan kaynaklardan okuyun. Şemaları ve şekilleri dikkatle inceleyin, cinselliğin işleyiş mantığını daha ilkel ve teknik şekilde öğrenin.

Kendinizi ve vücudunuzu iyi tanıyın, cinsel organlarınızı inceleyin ve onlara dokunmaktan çekinmeyin. Onları gayet sıradan organlar gibi algılayabilmek için yakından detaylıca tanıyın. Gerekirse ayna karşısında kendinize dokunup daha doğru şekilde dokunum sinyallerini hislerini analiz edin.

Gevşemeyi, bedeninizi serbest bırakmayı öğrenmelisiniz, cinselliğe dair en büyük engellerden biri de gerginliktir. Kas ve sinir gerginliği azalmış bir beden cinselliğe daha açık hale gelir. Bu amaçla sinir ve kas gerginliğinizi azaltacak çalışmalar yapabilirsiniz. Yoga, nefesle derin gevşeme, esnetme, gerdirip serbest bırakma egzersizleri size fayda sağlayabilir.

Sadece beden yetmez duygularınızı hislerinizi de bu işin içine katıp gevşeyin, daha önceden size garip ve yasak gelen hiçbir şeyin olmadığını, sağlıklı ve normal bir cinselliğe dair hiçbir yasak ve korku olmadığını düşünün. Başkalarını zihninizin dışına çıkartın. Bu aşamadan sonra hayallerinizi tekrar gözden geçirin. Bunun yanında özellikle mizahtan faydalanın, cinsel espriler okuyun, inceleyin. Sizi hem zihinsel hem de bedensel olarak tahrik eden şeyler üzerine düşünün. Gündelik hayatta size zevk veren aktiviteleri düşünün ve bunların cinselliğinizle benzer noktalarını bulun.

Konuşmak, insanların varoluştan beri yaptıkları en önemli iletişim biçimi, işte bu sebepten cinselliği güvendiğiniz arkadaşlarınızla ve dostlarınızla paylaşın, onların fantezilerini, beklentilerini ve maceralarını dinleyin. Ancak bu anlatılanların çoğunun abartılı ve olduğundan çok daha süslü şekilde nakledildiğini asla unutmayın. Abartılara gülmeyi öğrenin ve bunları gerçek bilgilerinizle karşılaştırın. Eğer bunları dostlarınızla paylaşamıyorsanız, cinsel terapiler veren bir psikologla konuşun. Beklenti, arzu ya da sorunlarınızı onunla paylaşın ve fikirlerini alın.

Buraya kadar geldiyseniz ve ilk 5 aşamayı tamamladınız demektir. Cinsel partnerinizin size uyumu ve utangaçlığı yenmeniz için çok önemli; çünkü yanlış cinsel partner seçimi tüm bu aşamaların başına dönmenize ve kendinize inancınızı kaybetmenize sebep olabilir. Bu yüzden bir kağıt kalem kullanarak ve mutlaka yazarak, beklentilerinizi belirleyin. İdeal partner tanımınızı yapın ve bu partnere en çok benzeyen kişilerle yakınlaşın. Eğer bununla birlikte 6. maddeyi de tamamlamışsanız artık utanmak için bir sebebiniz olmayacak. Yepyeni ve mutlu cinselliğinizin tadını sonuna kadar çıkartma zamanı.

Bu bilgileride okumalısınız

cinsel istek ve arzu eksikliği neden oluyor
kilo vercez diye cinsel isteğimiz bitti neden
yalancı olmayan bakir ve saygılı erkek bulmak neden çok zor
evli bayanlar neden kendilerini elle tatmin etme ihtiyacı duyarlar
erotik cinsel bir şey yokken erkeklerin penisi neden kalkar
çapraz giyinme ve farklı cinsel eğilimler hakkında

Yorumlar ( 8 )

  1. Toplumda guven yok. Sevgliiyle olan hemen saga sola anlatiyor kizi ifsa ediyor hangi kiz güvenir de seks yapar? Bu yuzden hep oturduğu semtten degilde hem baska sehirdekilerle konusurlar.

  2. Bizim Turkish girls’ler bize karşı rahat değil malesef. Ama yurtdışına gittiklerinde bir Amerika conisi’ne veya bir ingilize fazlasıyla relax.. ve bize göstermedikleri tüm hünerlerini sergiliyorlar (:

  3. Çünkü erkeklerin yüzünden güven yok ,ikincisi erkekler kızlar hakkında çok terbiyesizce konuşuyorlar

  4. Çünkü güven yok yani ben bir erkek olarak söylüyorum ki bir arkadaşım gitti bir kız ile Seda yaptı sonra gidip onu arkadaşlarına dedi sonra o kız gidip durumu aileye anlatmış o çocuk o kızla evlenmek zorunda kaldı sanırım öyle hatırlıyorum yani her ne yaparsa yapsın bence gizli olmalı sonuçta kız sana güveniyor o güveni boşa çıkarmamak lazım hiç bir kıza bugüne kadar asla o teklifte bulunmadım bulunmamda yani

  5. sebebi gâyet bedih ve beliğ ( açık ve net ) : kızlar erkekler kadar cimaya ( münasebete ) düşkün değiller. bir kız cinsellik olmadan daha uzun müddet dayanır çünkü tabiatı öyle.

  6. kizlar erkekler kadar bu durumlara alışkın değiller çünkü o yüzden bunlar oluyor

  7. bence o eskidenmiş. sex utanılacak bir şey değil eyvallah ama mahremi vardı maalesef o mahremiyet duygusunu iki tarafta kaybetti özellikle bayanlar

Cevap yazın