Peniste istek dışı ve ağrılı uzun ereksiyon problemi

Peniste istek dışı ve ağrılı uzun ereksiyon problemi

Yeni evlenen bir çift erkeğin çok fazla kendini ispatlamak için ve daha çok ereksiyon uzun sürmesini isteyer. İşi biraz fazla abartan eleman o gece için 6-7 kez cinsel ilişkiye girer. Herşeyin yolunda gittiğini düşünür ve karısına erkekliğini ispat etmiş olur. Fakat o da ne bir süre sonra aşırı sürtünmeden penisinin ucu acı acı yanar. Tabi kadınında vajinası da aynı şekildedir. Erkeğin durumu biraz daha kötüdür. Ereksiyon olan penisi hep dik vaziyette ve penisin içi kanla dolması sağlayan damarları yüzünden canı daha da yanar. Akabinde bir sağlık kuruluşuna başvurmak gerektiğini düşünür. Utanıp sıkılıyordur ama tek çare bu kalmıştır.

Sağlık kuruluşunda erkeğin bazı tedavilerle penisteki kanı boşaltmışlar ve gerekli tedavi yapılmıştır. 24 saatten fazla süren ereksiyonlarda ise geri dönülmez sonuçlar oluşabilir. Bu durum tıp dilinde uzun süren ereksiyon sonucu penisin istek dışı ve ağrılı olması yani priapiz denir. Nedir bu priapiz kısaca inceleyelim.

Priapiz nadir görülen penisin istek dışı oluşan acı ağrılı ve uzun süreli ereksiyonu olun durumudur. Penise kan ile dolar ve venöz kapaklar açılmadığı için kan uzun süre dolmaya devam etmesi ve penis uzun saatler hatta günler sertleşmiş halde kalır. Penisin beslenmesi böylece bozulmaya başlar ve olay uzadıkça kalıcı hasarlar oluşabilir. Penisin tepesi genellikle olaya katılmaz ve yumuşaktır.

Priapismusta %60 sebebi bilinmemektedir. Bu tip genellikle gece uykusunda meydana gelir ve aşırı cinsel uyarımla oluşan priapizm bu gruba dahildir. Uzun süren cinsel ilişkiden sonra meydana gelir.

En önemli bulgu ejakülasyona rağmen ağrılı ereksiyonun devam eder. Ereksiyon saatlerce devam etmesinden dolayı ağrılı işemeler ve hatta idrar yapamama hali meydana gelebilir. Penisin tam sertleşmiş halde olduğu, penis başının glans ise sertleşmeye katılmayarak yumuşak kaldığı görülür. Penis cildi kızarık ve ödem olabilir.

Cevap yazın