Prezervatifler ve seçimi hakkında bilmeniz gerekenler

merhaba arkadaşlar,

bu gün sizlerle kondomun nasıl seçileceği ve prezervatifler hakkında ufak ufak bazı bilgiler paylaşacağım. kondomlar lateks ürünlerdir, esnek yapıya sahiptirler ve sıkıdırlar. latex free olarak geçen latekssiz ürünlerde mevcuttur. eğer latekse karşı alerjiniz var ise latekssiz olan ürünleri kullanmanız daha doğru bir tercih olur. bu arada teknik dilde kondom, condom, condome, prezervatif yada preservative, halk arasında ise kılıf, çorap, kaput, paraşüt, lastik, takke, korungaç, balon, şapka, yağmurluk gibi isimlerle de telaffuz edilmektedir.

kondomlar genellikle özelliklerine pek bakılmaksızın rastgele alınıp kullanılan ürünlerdir. eğer penise uygun boyutta bir kondom almaz iseniz kondomun yırtılması veya çıkması, içerisine boşaldığınızda spermlerin dışarıya çıkması gibi vukuatlar ile uğraştırabilir.

peki penise uygun kondom nasıl alınır ?
her kondom kutusunun yan tarafında nominal genişlik birimi yazar. milimetre olarak belirtilir ”mm”. Türkiye şartlarında genellikle 52, 53, 56 ve 57 mm’lik versiyonlarını bulabiliriz.

peki nedir bu sayılar ?
aslında burada ufak bir eksik de var, kondomlarda +/-2 gibi bir fark da gözetilir.

bunlar neleri ifade ediyor ?
öncelikle milimetrik sayıdan başlayalım. mesela 52 mm’lik bir prezervatifimiz var, bunun bilinmesi gereken açılımı 52 mm +/-2 şeklinde olmalıdır. 52 mm penisin toplam kalınlığının yarısını gösterir. kısacası, 52 mm bir kondom toplam kalınlığı 104 mm, yani 10. 4 cm olan bireyler içindir. +/-2 ise, 102 mm ila 106 mm arasında değişim yapabilmesini sağlar. kısacası penisinizin veya partnerinizin penisinin kalınlığını ölçerek kondom satın almanız ile boş yere büyük veya küçük gelecek olan kondomları almanıza engel olacaktır. normal şartlarda Çin pazarındaki kondomların pazarlaması çok daha iyi ve bilgi dolu oluyor. ayrıca her türlü boy mevcut olduğu için algılanması daha kolay oluyor. 46 dan 65’e kadar çoğu boyutu üretiyorlar. fakat Türkiye’de kondom ölçüleri Çin’deki kadar fazla değil. Türkiye’de genel olarak 52, 53, 56 ve 57 mm ölçülerini bulabiliriz.

peki bunlar arasındaki en popüler olanı hangisi ?
çocukluğumda o*key* firmasının reklamı çok dikkatimi çekerdi, sonuçta futbol oynanıyordu. ben o paketlerin içerisinde futbolcu kartları mı var diye düşünürdüm hep. kısacası benim bildiğim en eski kondom satan firma o*key* firması. bu yüzden Türkiye’ye en uygun kondomları da muhtemelen onlar getiriyorlardır. o*key* kondomlarının ekseriyeti 52 ila 53 mm arasında, 55 mm de bulabilmek mümkün. d*r*x kanadında bu ölçülerden çok 56 mm olanları görmek muhtemel. kim hangisini kullanıyor bilmiyorum, ölçülere göre satın alırsınız. fakat o*key* gibi bir firmanın burada boş yere yıllarca reklam yaparak satış yaptığını sanmıyorum, Türkiye’ye uygun kondomlar pazarladıklarını düşünüyorum. bu yüzden o*key* in Türkiye’deki kondom piyasasında gerçekten sağlam bir yeri olduğunu düşünüyorum. aynı şekilde Türkiye’de lateks ile yakından ilgili olan ve eldiven üreticisi olan bey*be firmasının da kondomları mevcut. onların da ölçüleri o*key* gibi 53 mm. sanırsam Türkiye’nin kullandığı standart kondom ölçüsü 53 mm. buna göre alışveriş yaparsınız. ayrıca bey*be kondomları 100 lük paket olarak satılıyor, ve d*r*x veya o*key* gibi firmaların indirimli haldeki 20’lik prezervatif paketleri ile aynı fiyata denk geliyor, hatta daha ucuza geliyor. bunu da aklınızda bulundurun.

peki prezervatiflerin kalitesi ?
bu konu kişiden kişiye değişir ama şöyle bir şey söyleyebilirim sanırsam. d*r*x uluslarası çalışan bir ingiliz firması ve ürünleri çinde üretiliyor. bir yakınım d*r*x kondomlarının kalitesiz olduğu ve patladığını belirtmişti. bunun dışında ne olumlu, ne de olumsuz bir yorum duydum. kendi yaptığım deneye gelecek olursam, açıkçası d*r*x kondomun içini su ile doldurup rezervuar ucundan ısırıp biraz esnettim. o kadar da dayanıksız diyemem, ama çok da dayanıklı olduğunu da söyleyemem ama yaptığım deney çok zorlama bir deney. sanırsam kimse bir kondomu dişleyerek ve sündürerek test etmez :). o*key* ürününe gelirsek, bir keresinde o*key* nir**na serisinden prezervatif almıştım. bana aşırı kalitesiz gelmişti, sebebi ise d*r*x’e oranla çok kalın oluşuydu, fakat burada ufak bir problem var çünkü gerçekten de o kondom serisi kalın olarak üretiliyor. dayanıklılığı ise iyiydi diye hatırlıyorum. ama bir daha o*key* almamıştım. fikir olsun diye söylüyorum, d*r*xi eleştiren yakınım o*key* firmasının daha kaliteli olduğunu belirtmişti. bey*be firmasının ürünlerini henüz test etmedim. paramın çok büyük bir kısmını boş yere 4 tane 20 ilk paketlere harcadığım için bey*be kondomlarına ayıracak param kalmadı. d*r*x gerçekten çok pahalı. bey*be böyle bir konumda tam bir fiyat canavarı, uygun fiyata 100 tane kondom. harika.

bunun dışında şu kısımda çok önemli ki birçok kişi ⚠️ kondomların son kullanma tarihleri ⚠️ olduğunu bilmiyor. genellikle kutuların altında ve kondom paketlerinin arkasında son kullanma tarihleri yazar. kondomları buna göre kullanın ve satın alın.

kondom takarken dikkat edilmesi gereken bir nokta da yine nasıl takıldığıdır, kısa ve hızlı bir tüyo vereyim. prezervatif elinize aldığınızda çember yani katlı olduğu kısmın karşıya bakması gerekiyor. zaten taktığınızda farkı anlarsınız. ters takarsanız kondom penis üzerinde hareket edemez, katlı olan kısım karşıya bakar şekilde kondomu taktığınızda kondomun penis köküne kadar rahatça ilerlediğini fark edersiniz. işte o zaman doğru takmış olursunuz. böylece kısa(!) ve hızlı tüyoyu da vermiş oldum 🙂

umarım herkesin işine yarayacak bir yazı olmuştur, merak ettiğiniz başka bir şey olursa lütfen yorumlarda bildirin, bildiğim bir konu ise yardımcı olmayı çok isterim

Bu bilgileride okumalısınız

bekaret kilidi yada penis kilidi seçimi hakkında
çapraz giyinme ve farklı cinsel eğilimler hakkında
mastürbasyon porno ve bakire kız konuları hakkında genel düşünceler
prostat masaj ve orgazmı hakkında yardım
kızlar yakışıklı bir erkeğin penisi ve testisleri hakkında kız arkadaşlarınızla konuştuğunuz oluyor mu
chastity penis kafesi kullanımı hakkında detaylı bilgiler verebilir misiniz

Yorumlar ( 3 )

  1. bende daha teknik manada yeniden özetlemek istiyorum, kondom kullanımı hem cinsel yolla bulaşan hastalıkları hem de istenmeyen gebelikleri önlemek için en etkili ve güvenli yöntemlerden biridir. kondom kullanırken aşağıdaki ipuçlarına dikkat etmeniz faydalı olabilir: – kondom paketinin üzerindeki son kullanma tarihini kontrol edin. son kullanma tarihi geçen kondomlar asla kullanılmamalıdır. – kondomu sertleşmeden hemen sonra penise geçirin ve cinsel ilişki sırasında kaymasını veya yırtılmasını önlemek için dikkatli olun. – kondomu açarken kesici veya delici aletler kullanmayın. tırnaklarınızla da zarar verebilirsiniz. – kondomun ucunda boşluk bırakın ve havasını çıkartın. bu şekilde meninin taşmasını engellersiniz. – cinsel ilişkiden sonra kondomu çıkartırken penisinizin vajinadan tamamen çıkmasını bekleyin ve kondomu tutarak kaymasını önleyin. – kullanılmış kondomu tuvalete atmayın. bir poşete sararak çöpe atın. kondom alerjiniz varsa lateks içermeyen alternatifler arayabilirsiniz. ayrıca, prezervatif denince akla penis için üretilenleri gelse de kadınlar için de prezervatif üretilmektedir (femidom). bu da bir seçenek olabilir, konuda net olarak anlatılmadığı için ekleme yapma ihtiyacı duydum. ayrıca konuyu yazan kişiye de bireysel araştırmaları ve paylaşımları için tşk ederim.

  2. prezervatif, birinin dediği gibi gaz maskesiyle gül koklamaya çalışmak…bende his kaybı çok yapıyor, zaten ilaçlar da geciktirici etki yaptığı için sabaha kadar birlikte olsam orgazma ulaşamam..

  3. ne demiş ünlü düşünür seyfo dayı -ben gaz maskesiyle gül koklamam yeğenim. ama gel gör ki mecburluk işte😂 normal veya geciktirici etkili olanı dışında gaz maskesi kullanmıyorum

Cevap yazın