aktif bir kadınla evlilik hayatı nasıl sürdürülür

Soru

merhabalar bu kafam epey karmaşık, düşünceler içerisindeyim, hayatıma ve geleceğime dair seçimler yapmakta karar vermekte zorlanıyorum. anlaşılır olsun diye konuyu biraz geriden alayım. 28 yaşındayım, önceki sevgilimle her şeyin iyi gittiğini düşünüyordum, meğer anladım ki kullanılıyormuşum, gözüm kör hiç görmüyormuşum. sevgilimde madde bağımlısı çıktı, tabi bende ayrıldım ve bu ayrılık peşine yıkıldım. kendimi toparlama sürecinde akrabalar aile büyükleri vasıtası ile bir kızla tanıştırıldım. bir görüşün, oda seninle aynı yaşta hiç evlenmemiş kısmet bakarsınız dediler. dedikleri gibi yaptım, ön yargılı olmadan tanıştım konuştum zaman geçirdim ve enerjimizin uyumlu olduğunu gördük, niye olmasın evlilik düşünebiliriz dedik. süreç ilerlerken onu daha iyi tanıdım, okumuş, zeki, kendi ayakları üstünde durabilen, ne istediğini bilen, kararlarını almış, hedeflerini belirlemiş, beklentileri net, seçimleri kesin, karakteri baskın eğemen ve yönlendirici. iyi güzel de bende neredeyse tam tersi kararsız, ne istediğini bilmiyor ve onun tarafından yönlendiriliyorum. bir nevi evlensem ailenin reisi o olacak, kararları o verecek. bende öyle biri ile yapabilir miyim, altta çok ezilir miyim, şimdi iyi güzel ama ya yaşamaya başlayınca ne olur bilemiyorum. sizce kadının aktif basın olması erkeğin onun aşağı seviyesinde kalması nasıl bir durum. kıza bir şey dediğim yok kız 10 numara, biz acaba uyumlu olabilir miyiz diye endişe ediyorum ? sizin bir tavsiyeniz olur mu ?

Cevaplar ( 3 )

  1. 3

    bence öyle düşünme, tamam toplumda ata erkil erkek, aile reisi erkek falan gibi bazı şeyler var ama bu her aile için geçerli değil. üstelik kadının güçlü bir yapıya sahip olması çok pozitif. yani şunu anlıyorum, ben salağım kız çok akıllı beni ezer mi ? ben kendim gibi salak yada benden daha salak birini bulsam daha iyi olur mu diye soruyorsan, bir aile içinde dengeleyici unsurlar olmalı. eğer ikinizde taş olursanız bir birinize vura vura parçalanırsınız, eğer ikinizde pamuk olursa bu sefer sağlam basmaz uçar gidersiniz. biriniz taş biriniz pamuk olmalı ki bir birinizi tamamalyın sarmalayın. ne güzel başarılı bir kadın, eğer niyetin mutlu evlilik ise tamam işe ona uy samimi ol mutlu mesut yaşayın. yok niyetin zamparalık ise, herşeye uyanmasın bende istediğim gibi uçkağıt yapayım yakalanmayayım diye gözü açık olmayan biri ni arıyorsan o zaman sana uymayabilir.

  2. 4

    bence de iyi bir evlilik olabilir, ne güzel işte her şeyi senin üstlenmene gerek kalmaz, sorumlulukların azalır. o karar verir sende ona uyarsın, mutlu mesut yaşarsınız…

  3. 2

    eğer içindeki erkeklik hormonları gün yüzüne çıkarsa karının dediklerinden rahatsız olabilirsin. bu da evlilikte seni rencide eder. bu vaz geç demek değil. kendini geliştir, kararlı ol, yanlış yapma ihtimalin de olsa kararlı ve net ol. hedeflerini belirse. işin varsa ve aile geçindirecek parayı kazanıyorsan sorun yok. yoksa o bir şey demese bile psikolojik açıdan ezilirsin. derse daha da ezilirsin. kadın korunmak, sahip çıkılmak ister. bunun bilinç altındaki güdüsü ileride sahibi olacağı çocuğa tek başına bakmama istediğinden gelir. ortaya çıkan nesilleri yetiştirmek için iş bölümü şart. o emzirecek, karnını doyuracak, endişelenecek, sen de sahip çıkıp koruyacaksın. bunun için kararlı, net, güçlü olmalısın. kendini geliştirmezsen işin zor.

Bir cevap bırakın