5 yıldır cinsel isteğim yok artık hiç bir şey yapmak istemiyorum

Soru

merhaba, benim yaşım 54, bundan 5 yıl önce menopoza girdim. ki öncesindeki süreçte de istek azlığı vardı, sonrasında bu durum zirve yaptı. o derece isteğim yok ki bazen nefret ve tiksinme geliyor. acaba diyorum bazı ilaçlar ve takviyeler kullansam faydası olur mu ? beni cinsel manada isteklendirebilir mi ? yoksa bu süreçte bu tip şeyler kullanmak faydadan çok zarar mı verir ? bu konuda bilgi alabilirsem sevinirim. tşkler.

Cevaplar ( 7 )

 1. 5

  merhaba, sizin durumunuzda cinsel isteksizlik hem menopoz sebebi ile hemde yaşa bağlı olarak azalan hormonlar, şehvet, haz, zevk sebebi ile isteksizlik oluşuyor. bir nevi bellirli bir yaştan sonra zaten insanlarda kadın olsun erkek olsun cinsel birleşme isteği azalıyor buda bir eksiklik değil aksine doğal bir süreç, yani çok normal bir durum. sorunda tam burada başlıyor bazıları bunu kabul edemiyor, psikolojik sorun haline getiremye başlıyor. buldukları şeyleri kullanıp vücudunu daha da zehirliyorlar. bu örneği çok kullanıyorlar bende yazayım, yeni aldığınız bir arabanın performansı ile 40 yıl sonraki performansı aynı olmaz artık yıpranmıştır eskimiştir ilk günkü gibi olmaz. bunu normal kabul ediyoruz ama iş insan olunca sanki hiç yaşlanmayacak ilk günkü gibi olmayı bekliyoruz. olmaz, nek adar da isteseniz nede kullansanız olmuyor malesef. belki sert bir cevap olacak ama yavaş yavaş emekli olmayı ve ölümü beklemeyi kabullenmeliyiz.

  • 2

   dediklerinize ek olarak şunu eklemek istiyorum. kadınlarda bunu pek görmüyorum çünkü onlar daha çok çoluktu çocuktu ev işiydi falan derken cinsellikten daha çok uzaklaşma eğiliminde oluyorlar. ancak erkeklerde durum biraz farklı rahat kaldıklarında kafaları bolca cinselliğe çalışıyor. bu noktada eğer cinsel tatminsizlik varsa misal eşiyle mutlu bir cinsel hayatı yoksa doyurucu seks yapamıyorsa cinsel tatmini başka yönlerde arıyor. diğer bir anekdot ise aktif cinsel yönden başarısız olan erkekler alternatif arayışlara çokça yöneliyorlar ve genelde yöneldikleri nokta kendi cinsel erojen bölgelerini ve bunların haz tatmin ilişkisi oluyor. cümle karışık olduysa daha net bir anlatımla mesela anal tatmin yada fetish eylemler, bazen karşı cinsin kıyafetlerinden etkilenme ve tatmin olma gibi durumlar. soru sahibine cevap vermek gerekirse doğru dozda efrodizyak kullanımı olabilir, cinsel hayata yeni renkler katmak için çaba göstermek olabilir. bu gibi eylemlerin dozu ve sınırı bilinirse buna göre hareket edilirse bence zararı olmaz. tabi ilk günkü gibi olmayıda beklememek lazım. gençlikte cinsellik fizikseldir, yaşlandıkça orta yaşta hem fiziksel hem duygusal hal alır, ileri yaşta ise fiziksel niteliğini kaybederek salt duygusal yöne doğru geçiş yapar. sizde duygularınızı daha yoğun biçimde kullanmayı denemelisiniz.

 2. 3

  @bybliss sizin yorumunuzu bir kısmına katılmıyorum. tamam insan yaşlandıkça cinsel arzularida azalır doğru. fakat tamamen bitmez atıyorum 20 yaşlarda haftada 5 kez oluyorsa 50 yaşlarda haftada en az bir kere olur.

 3. 4

  cd_canan40 size katılıyorum cinsellik azalır ama bitmez. @elakarcı size tavsiyem bir doktora gidin tahlillerinizi yaptırın. doktorlar yaşınıza göre hormonlarınızın normal yada düşük olduğunu söyleyecektir. ona göre bir tedavi yolu izleyin derim.

 4. 3

  tüm yaşananlar doğal bir sürecin sonucu ortaya çıkar. insanlar yaşlandıkça geçe nzamanla birlikte sadece cinsellik anlamında değil hayatın her anına dair bir çok kayıpları olur. yaşam dediğimiz şey doğal bir tükeniştir. ergenlikte tavşan gibi neredeyse sürekli seks seks seks başka şey düşünmek istemeyiz. zaman geçtikçe artık bu seks fantazilerinin keyif vermediğini hep aynı olduğunu ve bıkkınlık gelmeye bşladığını hissederiz. bir nevi doğal süreç işliyor ve size yeter artık doymadınmı neden zorluyorsun bırak artık mesajı verir. bazıları bunu yok cinsellik bitmez falan diye kabullenmese de söylemleri ile eylemleri bir olmaz. çünkü ağız ne kadar yok ben çok başarılıyom seks bitmedi desede beden buna imkan vermez, defalarca başarısız seks denemeleri sonucu mecbur kabullenme aşamasına girilir. neyse asıl mesle içimizi karartmak moral bozmak değil, aksine bunu kabullenip ruhsal bunalımlardan uzak mutlu bir hayat sürdürmek. çokça görüyorum kabullenmeyen kişlerin kendilerini bu yolda mahvettiklerini kendilerini daha kötü zararlar verdiklerini ruhsal bunalımlara düştüklerini. sizler bu süreçte cinsel hayatınızda bazı yenilikler yaparak bir miktar daha kazanım elde edebilirsiniz.

 5. 2

  yaşınız gayet iyi benim o yaşlarda birlikte olduğum bir çok bayan oldu… tamam çok genç olmayabilirsiniz ama herşey sizde ve beyninizde bitiyor. neyden korkarsanız o olur… özgüvenli olun.

 6. 4

  hali hazırda partneriniz varsa birlikte denemeler yapabilirsiniz 🙂 er yada geç mutlu sona yaklaşacağınızdan eminim

Bir cevap bırakın