Sertleşme anında ortaya çıkan penis eğriliği nedir ?

Sertleşme anında ortaya çıkan penis eğriliği nedir ?

Peyronie hastalığı olarak da bilinen, istatistiklere göre 40 yaş üzerindeki erkeklerde daha sık görülüyor. Penis eğriliğinin sonucunda seks sırasında yoğun bir ağrı yaşanıyor, ileriki vakıalarda cinsel birleşme imkansız hale gelmesi sorunu oluşabilir. Penis eğriliği sadece görsel açıdan problem değildir.

Penis eğriliklerinin bir kısmı doğuştan gelebiliyor. Bu sorun özellikle ergenlik döneminde ortaya çıkıyor. Çünkü ergenlik döneminde vücutta artan testosteron salgısı birlikte penis sertleşme fonksiyonu da harekete geçiriyor. Penis yumuşak haldeyken yani ereksiyon olmamış halde iken fark edilmeyen eğrilik, sertleşmede bir anda görülür hale gelir.

Ancak doğuştan olan penis eğriliklerinin dışında sık rastlanan bir başka problem de Peyronie hastalığı da olarak bilinen özellikle 40 yaş üzerindeki erkeklerde meydana gelen  bu sorunun  peniste plak tarzında sert kollajen birikimleri olmasıyla  bu plaklar kemik benzeri sert bir yapı ve penisi ereksiyon anında bir yöne doğru 30 dereceden daha fazla penis doğrultusunda kayma görülür. Bu eğriliğin derecesi zamanla artış olabilir. Sertleşme anında ise yoğun bir ağrıya, penisin sızlamasına  sertleşme güçlüğüne yol açabilir. Çok ileri vakıalarda penis o denli eğriliyor ki cinsel birleşmeyi sağlamak artık imkansız hale gelebiliyor.

İlerleyen tüm  vakalarda olmamakla beraber penis kırığı dönüşebilir. Penis kırığı en olası sebebi, yüzüstü uyku pozisyonunda erkeğin ereksiyon durumuna girmesine bağlı olarak penisin üzerine uzun süre aynı yönde baskı uygulanmasıdır. Penis hassas dokulardan oluşması sebebiyle darbelere karşı hele ki ereksiyon halinde aşırı hassaslaşır. Sertleşme sırasında ağrı ve ilişkiye girmek kişide rahat bir cinsel ilişkiye girmeyi sonlandırabilir.

Penis eğriliği ile sertleşme sorunu da ortaya çıkarır. Peyronie hastalığında eğilme çok belirgin olabilir, cinsel birleşme imkansız kılabilir ve partnerler için karşılıklı rahatsızlık verir. Peniste kitle ve eğilme tüm erkeklerde görülmez ve aynı şiddette olmaz. İlerleyici bir hastalıktır. İlk başlarda ereksiyonda ağrı duygusuyla ortaya çıkar. Kişi sert plakları penis şaftında hissetmeye başladığında ereksiyonda eğilme ve açılanmayı da fark edebilir.

Oluşabilecek ani penis kırılmalarında ve benzer vakalarda zamanında doktora başvurmakta büyük fayda vardır. Bu tip durumlar ihmal edilmelidir.

Bu bilgileride okumalısınız

peniste damar sertleşmesi sebepleri ve tedavisi
büyük peniste sertleşmede zorluk
penis halkası nedir ereksiyon için gerçekten faydası olurmu
parapleji sertleşme sorununa etkisi nedir
mastürbasyon sonucu ortaya çıkan ereksiyon ve erken boşalma sorunları bırakınca düzelirmi
penis sertleşmeyip sönüyor

Cevap yazın