Erkeklerde ereksiyonu ne gibi faktörler engelleyebilir ?

Erkek  cinsel yaşamında en çok şikayetçi olduğu konuların  en başında tabiki de penisin yeterli ve gerekli sertliğe ulaşamaması gelir. Sertleşmeme yani penis serteşmeme problemi kişiyi hem moral hem de cinsel yaşantısını ciddi şekilde olumsuz etkileyecektir. Kişide cinsel istek olmasına rağmen penisin seks için yeterli sertliğe gelmediği sıkça durumlar olur.

Sertleşmenin gerçekleşmesi için gerekli olan sinirsel uyarılma, sağlam bir damar yapısı, uygun bir hormonsal fonksiyon ve psikolojik durumların var olması  gerekmektedir. Erkeklerde cinsel istek olduğu halde fakat ki penis sertleşmiyorsa sertleşme problem vardır diyebiliriz. Sertleşme problemi daha çok 30 yaşları başlarından sonra başlar ve kronik hastalık, pelvik incinme, alkol, sigara kullanımı, diyabet gibi riskleri olan hastalarda daha sık rastlanması tesadüfi değildir. Erkek için sertleşme problemi vardır demek için bu durumun sürekli olarak yaşıyor olması gerekir. Ciddiye alınması ve acil tedbir alınması gereken durumdur.

Sertleşmeme sorununu tetikleyen durumlara bakmak gerekirse

Psikolojik sebepler: partnere bağlı sebepler kıskançlık, aldatma gibi durumlar tecrübesizlik, uygun olmayan ortam, öz güven eksikliği, depresif durumlar, mesleki stres, cinsel korkular, suçluluk hissi örnek olabilir.

İlaca kullanmaya bağlı sebepler: alkol, sigara alışkanlığı, yüksek tansiyon ilaçları, kalp ilaçları, idrar söktürücüler, ülser ilaçları, ve bunun gibi sebepler.

Vasküler  sebepler: Oldukça sık karşılaşılan bir sorundur. Penise giden kan akımının azalması veya kanın peniste tutulamaması sonucu oluşur. Vasküler nedenler de risk faktörleri sigara kullanımı, yüksek tansiyon, diyabet , kalp hastalığı ve yüksek kolesterol düzeyidir. Tedavi edilmemiş yüksek tansiyonlu hastaların %8-10’unda sertleşme sorunu arttığı görülmüştür.

Nörolojik sebepler: Alkol bağımlılarında ve şeker hastalarındaki sinir hasarı, merkezi sinir sistemi hastalıkları  geçirilen kafa travması, omurilikte ereksiyon merkezi üzerindeki  bozulma ve penis yaralanmaları, penis eğilmeleri başlıca sebeplerdir.

Bu bilgileride okumalısınız

ereksiyonu tamamen bitirmek istiyorum bunun için ne yapmalıyım
sigara içmenin cinselliğe ne gibi olumsuz etkileri olur
kadınlar için seks yapmak bir süre sonra neden vazife yapıyormuş gibi oluyor
penisim eskisi gibi sertleşmiyor bunun sebebi nedir
sonunda cd sissy oldum ne olacak halim
erkek poposu bana çok tahrik edici geliyor

Yorumlar ( 4 )

  1. o bölgeye darbe gelirse, hava çok soğuksa, küçükken kabakulak gibi bir hastalık testislere vurduysa vs

  2. psikoloji de çok etkiliyor..kadını etkilemek, performans kaygısı,daha beter ediyor durumu..

  3. çok fazla mastürbasyon yapmak da düşürür. birde psikolojik olarak stresten uzak durmalk

  4. psikoloji baya düşürüyor. o an o işe odaklanmak lazım ayrıca. bir de mast. maalesef kötü etkiliyor

Cevap yazın