Gerdek gecesi nedir, gerdek ne demek ?

Gerdek gecesi nedir açıklamadan önce gerdek gecesi düğünün bitiminden sonra hemen başlamaz genellikle. Misafirlerin, akrabaların ve en son yakın aile bireylerinin düğünden sonra sırayla dağılması beklenir. Ancak evli evine köylü köyüne gittikten sonra baş başa özel anlara zaman kalır. Her bölgeye ve evlenen çiftin sosyokültürel durumuna göre yaşanan süreç farklı olsa da ortak özellikleri olduğunu söylemek mümkün olabilir.

Gerdek gecesi nedir, yani ilk gece zifaf gecesi. Bu ilk  gecede yeni evlenen çiftlerin en önemli gecesi  kadın ve erkeğin heyecan, mutluluk ve uzun sürmesi isteğiyle çıkılan bir yoldur. Heyecanın dorukta olduğu  daha önce bilinmesi mümkün olmayan maddi ve manevi mahremiyetin ortadan kalkmasıdır. Çünkü o geceden önce, ayrı dünyalarda yaşayan iki insan, birbirlerine yakınlaşarak, aynı hayatı paylaşması. Bunun da ötesinde, aile olarak belirli hak ve görevleri fiilen başlamış olmaktadır. Nikahtan sonra, zifaf (gerdek) gecesi, evlilik hayatının en mühim bir dönemidir. Eşler mümkün mertebe temizliğe riayet etmelidir. Temiz ve güzel kıyafet, ilk gecede etkili olur. Zifaf odası tenha, emniyetli bir yerde olmalıdır.

Gerdek gecesini, sadece cinsi yönden iki farklı cinsin birbirlerini tanıması olarak görmemesi gerekir. Bu beraberlik aynı zamanda, manevi ve hissi bir bütünleşmesinde başlangıcı olmaktadır. Bu bakımdan gerdek gecesi; son derece ciddi ve ağır sorumluluklarla dolu bir hayatın başlangıç anıdır.Gerdek gecesinde nasıl bir cinsel ilişki konusunda çok kimse bilgisizlikten bunalımlara düşmektedir.

Erkek aceleci ve kaba olmamalıdır. Artık evlendik, ona istediğim gibi sahip olurum gibi bir düşünce son derece yanlıştır. her şeyden önce, eşler birbirine çok samimi, nazik ve yumuşak davranmalı, sevgi ve şefkatle yakınlaşmalıdır. Erkek, eşini gerdeğe psikolojik yönden iyice hazırlamalıdır. Ona cesaret vermeli; endişelerinin yersiz olduğunu, rahat bir atmosferde onu da konuşturarak izah etmelidir. Eşini incitecek küçük davranış, hatta imadan sakınmalıdır. Eşinin, özellikle bu gecede sevgi ve şefkat görmeye, iltifat işitmeye çok ihtiyacı olduğu bilinmelidir. Çünkü her şey aslında bu geceden sonra başlamakta artık bundan sonra hem kadın için hem erkek için birbirlerinin helali ve birbirlerine emanettirler bu hayatta.Şu çok önemli ömürlük olan bir gecede tüketmek hayat yolunda hayat yolunda kişinin önüne koyduğu bir engeldir. Nitekim Peygamber Efendimiz (SAV) de bu hususa dikkat çekerek, erkeğin, eşinin haklarına da riayet etmesini istemiştir. Cinsi tatmin, kadının da hakkıdır.Kadında eşinin heyecan ve sevgisini paylaşmalı, kendisini ona tabii ve fıtri bir şekilde, isteyerek teslim etmelidir.Damat içeriye girdiğinde tebessüm ve nezaketle içeriye girmeli, geline selam vermeli ve onu tebrik etmelidir. Moral verici sözlerle gelinin gönlü alınmalı, heyecanını yatıştırmaya çalışmalıdır. Gelin de ona güler yüzle karşılık vermeli, lüzumsuz somurtkanlık ve çekingenlikten şiddetle kaçınmalıdır.

Zifaf gecesinde, iki rekat nafile namaz kılıp dua edilir. Bugünlere kavuşmanın şükrü ve gelecek günlerin saadeti için, Allah Teala’ya dua edilir. İnancı gereği kadından uzak kalan erkek, çoğu zaman kadını yakından gördüğünde veya dokunmasıyla hemen boşalabilir.Ki bu sorun genelde karşılaşılan bir durumdur.

Bunun öncesinde damat bir hafta önceden veya daha önceden ne yapacağını bilemeyebilir.Bu durumu aslında kişi güvendiği arkadaşına veya çevresinden birine danışabilir.İlk gece heyecanını atmak için bitkisel cinsel haplardan kullanılabilir.Performans artırıcı olan afrodizyak besinler ve afrodizyak ürünler bu heyecanlı ve özel gecede kişinin rahat kolay bir şekilde atlatabilmesine yardımcı olmaktadır.Eşlerin ihtiyacına göre uzunca veya kısaca icra edilen başlangıç oyunlarından sonra, şehvet hislerinin iyice uyanmasıyla, kadının mahrem bölgesinde birleşmeyi kolaylaştırıcı meni denilen sıvı gelmektedir.Bu sıvı koyu beyazımsı hafif sarımtırak bir sıvıdır.Bu ayrıca zevk suyudur.Temas safhasında en mühim mesele, erkeğin acele etmemesidir. Sabırla idare etmesini bilmek, erkeğe düşen önemli bir vazifedir. Eğer erkek, kadının halini düşünmeden sadece kendi zevki için davranırsa, bir-iki dakika içinde zevkin sonuna geliverir. Bu durum ise, henüz uyanmış olan kadını yarı yolda terk edip, sıkıntı içinde bırakır.O halde erkek, zaman zaman duraklamalar ve ihtiyatlı tavırlarıyla, sondaki “orgazm” durumuna gelmeyi geciktirmeli, bu noktada kadınla beraberliği sağlamaya çalışmalıdır. Zevkin heyecanlı zirvesi olan orgazm seviyesine varıncaya kadar devam eden temas hali de, sakin ve ferah bir zevk halinde sürüp gider.

Bu bilgileride okumalısınız

gerdek gecesi anıları neler yaşadınız
gerdek gecesinden kaç gün sonra ilişkiye girilir
gerdek gecesinde penis ve am yalanir mi
gerdek gecesi ve ilk gece pozisyonları resimli anlatım
gerdek gecesi hızlı mı yoksa yavaş mı olmalı
gerdek gecesi cinsel ilişki nasıl olmalı video varmı

Yorumlar ( 5 )

  1. gerdek ile ilgili yazdığınız yazı gayet iyi olmuş bu tarz soruları sormak ve doğru bilgi edinmek oldukça zor. iyiki de varsınız

  2. gerdek gecesi demek gelinle damatın cinsel olarak birleştiği ilk gece.

  3. İlk gece tabi sevgili olup evlenenler o gece yi daha erken yasamıs oluyor 😊

  4. Bence de bu tür konularda bilgi vermeniz çok faydalı olacaktır.

  5. yazı iyi olmuş. ayrıca dinî vecibelerden bahsedilmesi de hem bilgilendirici hem de gelin güveyi rahatlatmak adına güzel olmuş. ayrıca peygamberimiz ( sallallahü aleyhi ve sellem ) güveyin yâni damadın gerdekten önce gelinin ayağındaki çorabı çıkarıp ayağını yıkadıktan sonra evin her bir köşesine leğendeki suyu serpmesini hz. ali’ye ( radıyallâhü anh ) söylemiştir. yine gelinin damattan mehir olarak bir miktar para ya da para karşılığı altın gibi şeyler isteme hakkı vardır. ve bu para sonsuza kadar kıza aittir. kız bu mehir hakkından feragat ederse büyük sevaptır.

Cevap yazın