nişanlımda sedef hastalığı var cinsel hayatı olumsuz etkileniyor

Soru

bundan 2 yıl önce sevgilimle nişanlandık. dönemlerde çok fazla değildi sürekli azar azar arttı sedef hastalığı. bu durum beni endişelendiriyor, sedefin erkeklerde bir çok soruna sebep olabileceğini okuyorum. erkek üreme sistemine zarar verdiği sperm kalitesinin olumsuz etkilendiği bu sebeple çocuk olma ihtimalinin çok azaldığı bir yana cinsel performansında aşırı oranda düştüğü anlatılıyor. takıntı mı yaptım nedir bu konu ile ilgili tedavi olsun, yayılım hızını yavaşlatmak için olsun kürler ilaçlar olsun, bunun dışında vücutta sebep olduğu diğer sorunları falan araştırdıkça sanki tüm bu belirtileri nişanlımda görüyorum. moralim bozuluyor ona belli etmiyorum ama iyice stres oldum. bu durumu yaşayan var mı, uzun vadede gelecekte ne gibi sorunlar yaşayabiliriz ? ayrılmayı düşünmeli miyim ?

Cevaplar ( 3 )

  1. 2

    bildiğim kadarı ile tedavi edilmez yada baskılanıp kontrol altında tutulmazsa vücutta tahribata sebep oluyor. zamanla bu tahribatın boyutu büyüdükçe haliyle erkeklikte etkileniyordur. ayrıl yada ayrılma diye tavsiye vermem o senin hayatın bu kararları kendin vermen gerekir. dilerim ki pişman olmayacağın bir karar verirsin.

  2. 1

    sedef hastalığı otoimmün bir rahatsızlık olduğu için kesin bir tedavisi yok. sedefin çeşidi, ilerleme durumu, hastanın genel durumuna göre farklı tedavi yöntemleri var. en çok tercih edileni ise kortizol içerikli merhemler. daha ileri olarak biyolojik ajanlar, bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçlar vs. tedaviler var. ama bunların hepsine bir dermatolog karar verecek. o sebeple nişanlınız bir dermatologa görünsün. ayrıca bu hastalık stresten çok beslenen bir hastalık. sizin strese girmeniz nişanlınıza da strese sokup sedefinin artmasına neden olabilir. önce siz sakin kalmalısınız. çok geçmiş olsun.

  3. 4

    geçmiş olsun, zor bir durum. bir arkadaşımın sevgilisinde sedef vardı. erkekte değil de kızdaydı, uzun süre savaştı sonra yoruldu ve gücü tükendi oda ayrılmayı seçti. eğer iradeniz kuvvetli ise karakteriniz savaşacak kadar güçlüyse ona destek çıkmayı düşünebilirsiniz. lakin zmana içinde tükenip yılacaksanız daha en baştan savaşa girmeken kaçınabilirsiniz. @serdar96 dediği gibi bu seçim ve karar sizin.

Bir cevap bırakın