hepatit b testim pozitif çıktı ne yapmalıyım

Soru

arkadaşlar geçen hastaneye gittim kan verdim test sonuçları çıktı hepatit b pozitif görünüyor ne yapmam gerekiyor yardımcı olur musunuz lütfen ciddi bir şey mi bu ?

Cevaplar ( 6 )

 1. 2

  merhaba, genellikle hepatit b durup dururken ortaya çıkmaz, genellikle bulaşı yolu ile vücuda girer ve karaciğere saldırır. karaciğer hasarı (siroz), karaciğer kanseri, karaciğer yetmezliği ve ölüm gibi kötü sonuçlar olabilir. ancak bunlar ilerleyen sonraki aşamada yaşanır. kesin virüsü yok eden bir tedavi ve ilaç yoktur. ömür boyu vücutta kalır ve başkalarına bulaşır. genellikle virüs vücuda gelmeden önlem almak ve hepatit b aşısı yaptırmak önemlidir, bulaştıktan sonra tedavisi yoktur. bazı haplar ile hastanın yaşam konforu arttırılabilir, kronik hale dönüşmesi durumunda daha zor bir süreç hastayı bekler. eğer hepatit b virüsü ile enfekte olduysanız tedavi olamazsınız, ancak belirli önlemler alarak virüsün başkalarına yayılmasını önleyebilirsiniz. hepatit b virüsü, bazı kişilere bulaştıktan sonra hastalığa yol açmaksızın vücutta yaşamını sürdürebilir. bazı kişilerde ise enfeksiyon iyileşmesine rağmen virüs vücuttan atılamaz. bu kişilerde virüs herhangi bir rahatsızlığa yol açmasa da kişinin taşıyıcılığı ve dolayısıyla enfeksiyonu bulaştırma riski devem eder.

 2. 2

  öncelikle sunu sormak istiyorum siz son zamanda korunmasız ilişki yaşadınız mı? eğer böyle şeylere meraklıysan mutlaka korunmanı öneririm, özellikle kaçak sex yapanlara tavsiyemdir.

 3. 3

  korkma hayat kaliten düşer ama ölmezsin, taşıyıcı olur evlenirsen eşine yada cinsellik yaşadığın tüm kişilere bulaştırırsın. aslında bu konu ile ilgili aile doktorundan bilgi alabilirsin. hatta bazı bağışıklığı güçlendiren ilaçlarda verebiliyorlar. beslenme bu konuda çok önemli bir faktör bunları öğrenirsin.

 4. 5

  biran once asisini ol yoksa siroza cevirir ve karacigerin iflas ettirir sakaya gelmez git asi ol

 5. 4

  çok yakında azrail seni gelip alacak en iyisi şimdiden tahtalı köyden yer ayırt 🙂 şaka şaka ölmezsin tabi ama taşıyıcı olursun. vücudun zayıf düşerse yine ağrı hasta olma ihtimalin var. bildiğim bunun tam kalıcı bir tedavisi ilacı yok.

 6. 2

  babam hepatit b taşıyıcısı annemde yok abim kronik hepatit b hastası eşinde hastalık yok, panik olmayın. hepatit b aids gibi bir hastalık değil korkmayın. küçükken ben de hepatit b geçirmişim bu sebepten aşı yapmadılar. yani vücudum doğal bağışıklık kazanmış.

Bir cevap bırakın