Gebelikte mastürbasyon yapılırmı

Soru

Merak ettiğim bir soru var, hamilelikte ilk 3 ay düşük riski çok yüksekmiş ve dikkat edilmesi gerekiyormuş. Peki bu ilk 3 ay kadınlar mastürbasyon yapabiliyor mu? Yapmasında sakınca var mıdır yani ?

Cevaplar ( 2 )

  1. 2

    her kadın birdeğil, bir yandan rahatlamaya yardımcı olur bir yandan riskli kişiler için hiç önerilmez. misal kanama yaşama olasılığı yüksek, riskli gebelik, erken doğum riski, vajinal enfeksiyonu olanlar, geçmişte vajinismus sorunu olanlar, ilk aylarda düşük riski olanlar, üreme sistemi enfeksiyonu riski olanlar, sıkça kolayca idrar yolları enfeksiyonu olanlar gibi sorun yaşayabilecek kişilere önerilmiyor. birazda doktora danışmayı bilmek lazım, sormaya utanıp kendi kafamıza yapıp sonra başımıza iş açıyoruz. zaten günümüzde kadınların %80i gebelik sürecinde sorun yaşıyor, doktorların takibi olmasa eski çağlardaki gibi kendi kendine gebelik sürecini tamamlayıp doğum yapabilecek kadın sayısı çok azaldı.

  2. 2

    bazı kadınların rahatlaması stresi atması için doktor önerebiliyor bildiğim kadarı ile. lakin @mavi-deniz dediği konularda da haklı bazı kadınlar için bu durum çok sorun oluşturabilir. en iyisi bu süreçte risk almamak doktora danışmak.

Bir cevap bırakın