hipospadias ve mikro penis evlilikte ne gibi zorluklara sebep olur

Soru

merhaba, ben görücü usulü nişanlanmış 35 yaşında bir bayanım. nişanlım 37 yaşında, bir gün kendinde hipospadias ve mikropenis olduğunu söyledi. tek sefer bir kadınla beraber olduğunu ondan da çok fazla bir şey anlamadığını belirtti. benim ise hiç bir erkekle beraberliğim olmadı. bizim normal bir cinsel hayatimiz olur mu ? çocuk sahibi olabilir miyim ? nişanlım çok içine kapanık biri sanırım. bu nedenlerle üzüldüm, bir titreme geliyor baya rahatsızlık veriyor, ben ne yapsam bilmiyorum ? kimseyi üzmek istemiyorum ama kendimi de boş hayale kaptırmakta çok mantıksız geliyor.

Cevaplar ( 8 )

 1. 2

  merhaba, bu gibi durumlarda çiftlerin bu konuya bakışı ve ruh hali değerlendirilmeli, sonraki aşamada penisin işlevi tartışılmalıdır. bunları örnekle açıklamak gerekirse, eğer erkek bu konuda eziklik yaşıyorsa kendi özgüvenini yitirmişse bu büyük bir sorundur ve ilk önce psikolojik telkinle tedavi gerekir. kadın tarafında ise erkeğe karşı ön yargılı olunursa psikolojik olarak olumsuz şartlanma varsa yine bu bireyin mutlu olması imkansız ve aynı şekilde bu kadınında erkek gibi psikolojik tedaviye ihtiyacı vardır. bu aşamada çiftlerin önce tek tek daha sonra birlikte psikolojik terapi tedavisi görmesi gerekir. ileri aşamada eğer psikolojik sorunlar yoksa penisin işlevleri değerlendirilir. penis uyarılıyor mu, boşalma oluyor mu, sperm çıkıyor mu, çıkıyorsa nerden çıkıyor nereye akıyor, eğer fiziksel bir sorun varsa bu cerrahi olarak düzeltilebilir mi, penis çok kısa ise bağ dokuları kesilerek bir miktar daha uzama sağlanabilir mi, penis vajinaya ne kadar giriyor, işlevleri yerinde tam mı, sert ereksiyonda kalabiliyor mu bu gibi değerlendirmeler yapılmalı ve sonuçlar irdelenmeli. eğer azda olsa fiziksel yeterlilik varsa işlevler falan tamsa kendi başınıza ilişki yolu ile gebe kalmanız mümkün. eğer bazı konularda sorun varsa, mesela sperm vajinaya rahim kanalına ulaşmıyorsa bazı durumlarda enjeksiyon tekniği denenebilir yada uzmanlardan yardım alınabilir, bu şekilde çocuk sahibi olunabilir. eğer ki iki bireyin psikolojisi iyi, dahili yada harici şekilde gebe kalınabiliyorsa tek sorun cinsel doyum ve haz olabilir. bu şartlarda birlerin cinsel birleşme eğitimi alması ve teknikleri öğrenmesi ile bu sorunların büyük kısmı da ortadan kaldırılabilir. çok zevk almak için illaki penisin uzun kalın olması yada vajinaya girmesi gerekmiyor bu insanların en büyük yanılgısıdır. bu konuların tümü nişanlınızla konuşulmalı ve yol haritası buna göre belirlenmeli. tek başınıza karar vermeniz hata olur. eğer ki sorunlar dağ olmuş, nişanlınızın ve sizin bunlarla savaşacak gücünüz yoksa daha en başta bunu bir birinize söylemeniz ve yollarınızı ayırmanız doğru olacaktır.

  • 1

   cevap için çok tsk ederim. benim ilk beraberlim olacak, eğer zayıf ve mikropenis ise kari koca olma ihtimali zayıf mi. birde çok yorgun ve halsiz oluyor bunlarda o hastalıktan mı geliyor ?

 2. 3

  bazıları evliliği çeyiz düzmekten ve gerdeğe girmekten ibaret sanıyorlar, zorluklarla karşılaşınca ayrılmayı seçiyorlar. bu sebeple en baştan her şeyin konuşulması değerlendirilmesi lazım. kimse kimseye küsmez darılmaz sonuçta bu hayatta her zaman en güçlüler hayatta kalır ki bir sonraki nesil sağlam kalabilsin. hayvanlar arasında da böyledir, zayıflar kaybeder, çift seçerken en güçlü ve sağlam olanını seçerler. nişanlınla konuş endişelerini dile getir nasıl olacak bunlar de, eksikliklerini nasıl tamamalyacaksın, bunlar için bolca ekstra çaba sart etmen gerek buna gücün var mı diye sor. adam bitmiş gibi davranıyorsa yada söylemleri ile vücut dili bir birini tutmuyorsa hiç birşeyle savaşmaya niyeti yoksa gözlerinde o ışığı enerjiyi göremiyorsan sende vazgeç bu işten, çünkü tek başına mucadele edemezsın bu yük altında ezilirsin. ayrıca bu fiziksel bir hastalık, kanser gibi düşünme yorgun bitkin tükenmiş zayıf olmasının nedeni olamaz.

  • 2

   cvp icin tsk ederim bu konulari nişanlimla konuşmadim yani kendisi bunu bana net olarak soylemedi ben kendimce araştirma yapmak istedim beni neler bekliyor diye

 3. 1

  merhaba, ben 35 yaşındayım. arkadaşlarımın hepsi evlendi, bende çevre baskısı yüzünden evlenmeyi kabul ettim. büyük sorunum var, hipospadias sorunu olan biriyim. hiç tedavi olmadım, evleneceğim kızın haberi yok bu hastalığımdan. ben ne yapabilirim ?

  • 2

   tedavi olmak için neyi beklediniz ? madem beklediniz şimdi ne olsun istiyorsunuz. yapılması gereken belli baştan her şeyi net olarak karşı tarafa söyleyeceksiniz. yalanla dolanla gizlemekle olmuyor, zaten gizlerde bu şekilde evlenirsen her şey açığa çıkacak, mahkemede tek celsede seni boşayacak. insanlar sorunları için çözüm çare arıyor, sizde aynı şekilde yapacaksınız. böyle kabullendiyseniz de, sizi bu şekilde kabul edecek biri varsa evlenin, kimse kabul etmiyorsa, tedavide olmak istemiyorsanız ne yazık bu hayatta yalnız kalacaksınız. herkes evlenecek diye bir kural yok, çok arkadaşlarım var hiç bir sorunu olmadığı halde hiç evlenmeyen. tüm bunların dışında eğer ki karakter ve kişilik bozukluğu yaşıyorsanız psikiyatrik tedavi almanızda şart. böyle yanar döner karakter bunalımı yaşayan birini kimse istemez.

  • 2

   manyak mısın abi sen tabikide ol bende idrar yolu hiç yoktu 5 tane ameliyat geçirdim bide inmemiş testis de vardı sonunda evlendim iyide oldu penisimde mikro 9cm şimdilik evlilikte sorun yaşamıyorum

 4. 4

  merhaba, boyuttan dolayı çocuk konusunda problem olmaz. ama evlilikte seks çok önemlidir. iki tarafında minimal düzeyde olsa tatmin olması gerekiyor.

Bir cevap bırakın