hem önden hem arkadan ilişki yaşamak zararlı mı

Soru

kocamla cinsellikte sınırlarımız biraz geniş, seks yapmaya başladığımızda tatmin olana kadar o anki şehvetle değişik şeyler yaptığımız oluyor. geçen hafta internette bir gazetenin cinsel sağlık köşe yazısında hem önden hem arkadan cinsel ilişki yaşamanın zararlı olduğunu yazmışlar. sebep olarak da bakterilerin virüslerin bulaşı yolu ile başka yerlere taşındığı ve bulaşarak enfeksiyona neden olduğunu yazmışlar. hatta ileri aşamada rahim azına bulaşan bu virüsler sebebi ile gelecekte rahim ağzı kanseri gibi hastalıklar ortaya çıkabilirmiş. bunları okuyunca açıkçası endişelendim çok dikkatsiz olduğumuzun farkına vardım. hatta eşime de söyledim anlattım oda hijyene dikkat ederiz temizleriz dedi. yani bu şekilde korunursak yine bulaşı olur mu ? en etkili hijyen ve korunma yöntemleri nelerdir neye dikkat etmeli nasıl yapmalıyız bu konuda da bilgi yazabilir misiniz ?

Cevaplar ( 7 )

  1. zaten zararlarını ve sebeplerini okumuşsun bu konuya değilmeye gerek yok, daha fazla bilgi isterseniz site içerisinde yine benzer konulara yazılmış birçok cevap var bunları okuyabilirsiniz. ilk aşamada anal yapmamayı tercih etmek lazım, yapıyorsanız eğer korunmak için prezervatif kullanmak şart. üstelik prezervatif kullanmazsanız virüsler sadece size değil erkeğin penisine idrar yolundan girip içeride olmadık bir yere yerleşip çoğalabilir enfeksiyona neden olabilirler. anal yaparken prezervatif kullandınız diyelim, analdan çıkınca vajinaya girilecekse o prezervatif doğru şekilde çıkartılıp atılmalı gerekiyorsa yeni bir tane takılmalı vajinaya temiz şekilde girilmeli. vajinadan anala geçişte bazı kişiler önemsiz olduğunu düşünüyor ama yine prezervatif değiştirmek lazım çünkü vajinada siğil, mantar, pamuçuk, aft yada daha tehlikelisi hpv olabilir, bunu vajinadan alıp sonra anüse bağırsaklara bulaştırırsanız hayatınız çileye kabusa dönebilir. prezervatif kullanmadan yapılan her ilişki büyük risk, öyle peçete ile silmek falan fayda etmez hijyen sağlanmaz.

  2. zaten kadınsın vajinanın tadını çıkar bence anal konusuna gelirsen anal gerçekten tehlikeli bir yer her türlü hastalığı kapabilirsin anal penetarsyon sırasında ne kadar kayganlaştırıcı kullansanda mutla mikro düzeyde kanamalar olacaktır çünkü rektum sex için uygun bir yer değildir bu yüzden bence o islere hiç girme

  3. fantazi iyi güzel zevki falan da bu aşamada hiç birimizin aklına bu riskler gelmiyor, gelsede o anda heyecandan uçkur sevdasına aman boşver atın ölümü apradan olsun deyip devam ediyoruz ama başımıza bir şey gelince tüm tadımız tuzumuz kaçıyor rengimiz soluyor. çok basit düşünüyoruz biraz daha detaycı olmak, hatalardan kaçınmak lazım. sağlık öncelikli şekilde ciddiye alınmalı bence.

  4. cinsellikte çoğu kişinin dikkat etmediği hatta bilmediği bir husus hijyen. ne zaman başa bir bela gelirse o zaman farkına varıyor, o zaman dikkate almaya başlıyoruz, illa bir musibet gelmeden akıllanmıyoruz. umuyorum ki bu konuları okuyan kişiler bilinçlenir ve dikkatli olurlar.

  5. sağlık açısından önemli konulara dikkat etmek lazım. bilinçsizce cinsellik yaşayarak bir birine enfeksiyon bulaştıran bir çok çift var. üstelik bu konuda bilgileri olmadığı için her seferinde tekrarlayarak aynı sorunları yaşıyorlar. olması gerektiği gibi korunmayı ihmal etmemek lazım.

  6. anal ilişkide temizlik çok önemlidir, kesinlike vajinal ilişkiden sonra anal ilişki olmamalı olsa da vajinal ilişkide kullanılan prezervatif hemen değişmeli

  7. temizliğe dikkat et yeterli. evlenesiye kadar hem arkadan hem önden yapıyordum sorun olmadı.

Bir cevap bırakın