genç yaşta iktidarsızlık sorunu

Soru

3 kez ilişkiye girdim hepsinde ilk de penisim kalkmadı ön sevişmeden sonra kalktı bu normalmı? Hastalık falan ola bilir mi? Gerdek gecesin de böyle olmaması için ne yapmalıyım? 19 yaşımdayım.

Cevaplar ( 3 )

  1. Kafanda soru işareti kalmaması için sperm testi yaptırabilirsin.Sonuç normal çıkarsa sorun yoktur.

  2. arkadaşın sorunu galiba sperm değil, ihtiyaç durumunda kendini kontrol edip sertleşip iş göremiyor. muhtemelen psikolojik, bu kızdan hoşlanmamış etkilenmemiş olabilir, korkmuştur başarısız olacağım diye endişe etmiştir, belki erkeklerden hoşlanıyordur kızlar çok heyecan vermiyordur, zaten seks olayları kafayla ilgili böyle düşünürse büyük ihtimal sadece gerdek gecesi değil her ilişkide sorun yaşar.

  3. merhaba, endişe etmenize gerek yok, genç erkeklerin çoğunda ilk cinsel deneyimlerinde yetersiz cinsel bilgi ile hareket ettikleri için bu tür endişeye bağlı sorunlar yaşanır. bir sonraki tekrarlayan ilişkilerde bunlar deneyim olarak kazanıldığı için bu sorunlar düzelir. ancak kişi düşünce olarak bunları normal görüp aşamaz ise ilerleyen süreçte psikolojik sorun haline dönüşür. haliyle tüm sistemleri kontrol eden beyin bu düşünceler sebebi ile odaklanmakta zorlanır ve kendini sürekli tetikte tutarak güven moduna alır. yani siz belki seks yapmaya çalışıyorsunuz ama vücut kavgadaymışsınız gibi tetikte ve endişeli olarak bekler, cinselliğe ve hazza odaklanmaz, haz olmayınca ereksiyon da olmaz. genelde telkin yolu ile psikolojik destek verilir. bazen de içi boş plasebo etkisi yapan haplar ile kişinin hapın etkisi ile iyi olacağı düşüncesi verilerek sorun kademeli olarak düzeltilmeye çalışılır. lakin kişi ne kadar saplantılı bu düşünceye o kadar takıntılı ise düzelmesi zordur. düzelme olmayınca bu başarısızlık hissi artarak devam eder, üstüne her ilişkide daha çok başarısız oldukça artık cinsellikten korkma ve kaçma durumu da başlar. kendinize güvenin ufak sorunları dert etmeyin.

Bir cevap bırakın