ertesi gün hapı kullanımı nasıl olmalı

Soru

Partnerimle 2 gündür korunmaksızın ilişki yaşadım. Daha önce ertesi gün hapı olarak bilinen haplardan satın alarak önlemini almasını söyledim. Hapı kullandığını söyledikten yarım saat sonra tekrar birlikteliğimiz oldu. İşin aslı tam olarak etkilerini kavramış durumda değilim bu ilacın. 2 gündür yaşadığımız ilişki ve hapı kullandıktan yarım saat sonra yaşadığımız ilişki gebelik yapar mı. Tecrübeli bilen arkadaşların yorumlarını bekliyorum.

Cevaplar ( 6 )

 1. 4

  Bence burda asıl sorun partnerinin hamile kalmak veya kalmamak istemesi. Ertesi gün hapı evet bir çözüm ama kafasında ne olduğunu bilemezsin. Prezarvatiften rahatsız oluyorlar sanki hakaret gibi görüyorlar. Tek çözüm zamanında içinden çıkmak.

 2. 4

  yahu adı üstünde ertesi gün hapı doğum kontrol hapı değil. bir aksilik yada hata olursa ilk 12 saat içinde önleyici etki olsun diye. tabi hormon dengesini alt üst etmesi ayrı konu, birde ertesi gün hapları doğum kontrol hapları gibi yüksek oranda korumaz halen gebelik olma spermin yumurtayı dölleyip yumurtanın tutunma ihtimali vardır. bir bakmışsınız süpriz 9 ay sonra baba oluyorsunuz.

 3. 3

  Cocuk olunca anlarsın elbet

 4. 3

  merhaba, gebelikten korunmak için hap kullanım tercihiniz yanlış. eğer ki gebelik olmasını istemiyorsanız uzun süreli kullanılan doğum kontrol haplarına yönelmeniz daha doğru olacaktır. adından da anlaşılacağı üzere ertesi gün hapları istenmeyen sonuçlar ortaya çıktığında gebelik ihtimalini olabildiğinde azaltmak içindir. doğum kontrol hapları kadar etkili bir koruma sağlamadıkları gibi bu haplara güvenmek yanlış olur, istenmeyen gebelikle karşı karşıya kalmanıza sebebiyet verebilir. hiç olmadı böyle durumlar için prezervatif kullanmak daha güvenilir bir sonuç verecektir. benzetme yapmak gerekirse ertesi gün hapı arabada arkada duran ince yedek lastik gibidir acil ihtiyaç anında kullanılır gerçek lastiğin yerini tutmaz. ne yazık ki bu şekilde gebe kalan bilinçsiz birçok insan olabiliyor.

  • 3

   ben ertesi günü hapından 1 hafta sonra regldan farksız yoğun ve 4-5 gün süren bi kanama yaşadım. 3 hafta sonra normal regl günüm geldi ve 4 gün gecikti neden böyle olmuş olabilir regl olmadıkça stres yapıyorum acaba o kanama reglmiydı bilgi verirmisiniz?

  • 2

   merhaba, @Gunesnazlii açıkçası biz ne desek yanlış çıkabilir bu tip durumların tespitini lafla düşünceyle yapmak mümkün değil. en net sonucu 45-60 gün sonra alabilirsiniz. sorularınız için doktora başvurup bu zaman aralığında tahlil yaptırmanız çok daha doğru olacaktır.

Bir cevap bırakın