22 yaşına kadar masturbasyon yaptım ileride kısır olur muyum

Soru

22 yaşındayım. yıllardan beri mastürbasyon yapıyorum, sizce ileride kısır falan olur muyum? her gün değil bir ara 5 ay bir ara 1-2 ay yapmadığım süreçler oldu ara ara farklı dönemlerde. sizce vücudum ne kadar olumsuz etkilemiştir ? ayrıca mütemadiyen mast yapan birisi de değilim yani. gelecekte ileride sorun yaşar mıyım, yaşarsam ne gibi sorunlar yaşayabilirim ? konu hakkında bilgi verebilir misiniz ?

Cevaplar ( 9 )

 1. kısır olmazsın ama cinsel sağlığın zara görmüş olabilir şimdi bu masturbasyonu ne sakıkıkla nasıl yaptığına bağlı kuru yaptıysan zararlı şampuan kimyasala yaptıyan zararlı yönden zararlarını görebilirsn masturbasyonunun sıkıldığını ne alaka dersen fazla masturbasyon hormonlarını etkileyebilir böylece güçsüz dönemler geçireblrsn ama eğer bunların hiç birini yapmadıysan ve yediğine içtiğine dikkat ediyorsan sigara alkol kullanmıyorsan sporunu yapiyorsan sağlıklı cinsel hayatın olur bu yazımdan masturbasyonu zararlı algılamayın masturbasyon fazla ve yanlış yöntemlerle yapılınca zararlıdır ve porno izleyincede psikolojik anlamada zararlıdır

  • katılıyorum cevap veridigim şahsa belirli hususlar göz alınarak düşünülmesi gerek arkadaşın dediği gibi şampuan yada kuru sigara yada alkol yani kötü şeyler den uzak durduysan sorun yoktur zaten sperm denilen sıvı sen ölene kadar her 3 günde bir üretilip tekrar emilecek tır belki hormonları da testeron azalmıştır oda 2-3 haftada kendi kendine geçer

 2. yokya kim çıkarıyor bunları istersen 30una kadar yap,çok boşalmakla kısır olunsaydı 90 yaşında dede çocuk yapamazdı

 3. ama riskli işler biraz o yüzden. ben kesin olarak bırakıyorum artık. evlenecegjm biri olursa ya da olmasın fark etmez daha berrak hayat yaşamak varken bağımlılıkları kölesi olmak sikintili

 4. her şeyin fazlası gibi mastürbasyonun da fazlası zararlıdır. haftada 1-2’yi geçmemeyi çalışın ve mutlaka kayganlaştırıcı jel kullanarak penisi sıkmadan yapın. kuru, zorlayıcı, sürtünerek mastürbasyon yapmaktan kesinlikle uzak durun. çünkü penis kas ve sinirlere hasar vererek sertleşme sorunları yaşamınız muhtemeldir. eğer bir partneriniz olursa da kendi başınıza mastürbasyon yapmayın.

 5. kaç yıldır bırakamadım, mastürbasyonu bırakmak için güçlü sebepler arıyorum. özgüven eksikliği yaşadığım konular var. psikolojik açıdan pek iyi değilim. evli değilim ve ilişkimde yok. biriyle ilişki içerisinde olsun isterim ama hayatımı düzene koymak istiyorum. sizce bu konularda ne yapabilirim ?

  • kim dedi ki bırak diye, bırakma bence koparana kadar çekmeye devam et 🙂 eğer aşırı yapıyorsan azlat, ayda 1-3 defata kadar azalt. ayrıca sorun sadece mast yapmak değil, özgüven eksikliği de varsa ne kadar mast yapmayı bıraksanız hayatınızda değişen birşey olmayacaktır. interentte sevgili seks partneri falan aramayı bırakıp gerçek hayata katılım gösterin, sokakta otobüste parkta sosyal alanlarda kafede spor salonunda restoranda, avm de her alanda doğru yaklaşımla insanlarla ortak hobiler edinerek çevrenizdekilerle iletişim kurmayı deneyin.

 6. bir şey söyleyim mi bu işlerin ortası yok. kontrol edemeyecek kadar boşluğu olan insanlar kendisini nasıl yönetebilsin. daha fazlasını yaşamak varken riske girmeden yaşamak istiyorum. hayatim cinsellik değil ki illa. gerçek katılım sergileme konusunda hayata atılım gösterme kısmına katılıyorum. zamanımız internette geçti artık normal bir insan gibi canlı ve insanca yaşamak istiyorum. ıstemek yetmez eylem göstermek gerekir.

  • ayda 1-3 kime göre ? herkes için değişir masturbasyon sıklığı ayda 3 sefer denedim olmuyor arkadaşlar herkesin bünyesi farklı,azalttımmı tahammülsüz, huysuz, aşırı saldırgan oluyorum, kafamda kendime başkasına zarar vercek şeyler düşünüyorum. 2günde bir yapınca kafa rahat baba sakin, düşünceli, olgun bir birey oluyorum. sosyal hayatım daha aktif, arkadaşlarımla ilişkilerim daha sağlıklı oluyor.

Bir cevap bırakın