orta yaş sendromunu erkek için bir çöküş mü yoksa bir geçiş dönemi mi

Soru

merhaba 49 yaşında bir erkeğim evliyim fakat başka kadınlarla konuşmaktan zevk alıyorum internette tanıştığım görüştüğüm bayanlar var eğer o kişilerle görüşmezsem kendimi cinsel açıdan yetersiz hissediyorum bu bir orta yaş sendromu ve bir erkek için gecici birşey mi yoksa kendini ıspatlama isteği mi

Cevaplar ( 6 )

  1. bence süreci nasıl yönettiğinizle ilgili olarak değişebilir insan yaş aldıkça gençliğine özlem duyabiliyor.

    • tamda dediğiniz gibi çalıştığım şirkette biri var adam tam psikolojik sorun yaşıyor. bir gün orman yürüyüşüne çıkıcam diyor bir gün motor alıp dünya turuna, bir bakıyorsun halı saha hadi maça, an geliyor ergenler gibi saçları geçtirmiş giymiş dar tişörtleri spora başlamam lazım diyor. yaşı 46 kafa gidip geliyor. normalde az göbekli çokça bilgisayar başaında oturan biri. üstelik 1 yıl önce eşiyle ayrıldı. muhtemelen şimdi tamda ayrılık sonrası böyle sendromlar yaşıyor.

    • @cd-belgin ekonomik olarak daha yeni yeni kendine yeter hisstemeye başlamış olabilir. eskiden içinde kalanları hayata geçirmeye çalışıyordur.

  2. Zaten evliler daha kolay yapıyor

  3. merhaba, aslında tüm bu süreç herkeste yaşanan farklı karmaşık duygu ve düşüncelerin bir sonucu olarak ortaya çıkar. buradan yapılacak çıkarım bunun kişiye göre değişken olduğudur. kimisi cinsellikten sıkılır bir anda yenilik aramaya başlayabilir, kimisi cinsellikte ilerleyen yaşa bağlı olarak performans düşüklüğü yaşar, bu duruma karşı geçmişi hatırlayıp sorunun şimdiki yaşantısı ile ilgili olduğunu düşünüp geçmişteki yaşadığı gibi yaşamaya çalışır aslında sorun yaşantısı değil yaşlanmış olmasıdır. kimisi ise başarısız oldukça daha da hırslanıp daha çılgın şeyler yapmaya çalışılar. kimilerine göre kariyerini tamamlayıp emekli olduktan sonra gençlikte yapamadığı içinde ukde kalmış şeyleri yapmaya çalışır. bazısında yaşlandıkça fiziksel ruhsal değişiklikler olur, çevresindeki yaşıtları daha azalırken yeni nesil etrafında artar, bunları gördükçe ben daha dimdik ayaktayım kaçın kurasıyım dermişçesine yaşına uygun olmayan davranışlar sergileyebilir. işte bunla bunlar tekrara düşerek sendrom halini alır. kimileri bu dönemi kolay atlatırken kimilerinin de psikolojik destek alması gerekebilir.

  4. zaten bir dönem erkekler yada bayanlar farketmiyor bir buhran geçiriyorlar, yanlız bu dönemde kimi çok daha ağır yoğun bir süreç yaşıyor ve kararkterleri değişkenlik gösterebiliyor. bir nevi ergenlik döneminin yaşlılık versiyonu gibi

Bir cevap bırakın