erkekler evlendiklerinde eşlerinin soyadını almalı mı

Soru

merhaba, yeni bir ilişkideyim ve kız arkadaşım evlendiğimizde kendi soyadını almamı istiyor. bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz, düşüncelerinizi alabilir miyim ?

Cevaplar ( 4 )

  1. bununla ilgili bir kısıtlama yok, kadınlar için olan sınırlamalar da kalktı artık kadınlar isterlerse kendi soyadlarını da kullanabiliyorlar. normalde kadınlar erkeğin soyadın alırken, geçmişte 2000 li yıllarda ve 2015 li yıllarda bir ara trend olmuştu erkeğin kadının soyadını alması isteyen alabiliyor yani. misal kadınlardan meşhur kişiler ünlüler tanınmış kişiler kendi soyadını vermeyi tercih edebildiği gibi, erkeklerde bundan yararlanmak için kadının soyadını almayı tercih edebiliyor. bunun dışında soyadını sevmeyen, soyadının kendi için olumsuzluk oluşturacağını düşünen erkekler, aynı şekilde kadının soyadının daha güzel kullanışlı havalı olduğunu düşünen yada geçmişteki soyadı ile hatırlanmak değerlendirilmek istemeyenlerde yine kadının soyadını tercih edebiliyor. o eski ilkel zamanlardaki kadın erkeğin soyadını alır kalıbı günümüzde artık değerini yitirdi. bu acıdan eğer mutlu yuva kurulacaksa, tek sorun soyadını almak ise hiç dert etmeyin.

  2. kadın ünlü değilse erkeğin soyadını almalı. doktor avukat vb kişilerde hem kendi hem de kocasının soyadını birlikte kullanabilirler, çünkü bekarken kendi kızlık soyadı ile tanınıyordu falan filan en önemlisi buna karı koca karar vermeli

  3. bu çiftler arasında diyalog yolu ile çözülebilecek bir durum. yoksa sen başkalarından fikir almaya çalışırsan her kafadan bir ses çıkar, seninde kafan daha çok karışır. o ne der, bu ne der diye düşünmekten ziyade, sen ne düşünüyorsun, karşındaki ne düşünüyor bunu referans al o şekilde hareket et.

  4. bence kimse kimsenin soyismini almamalı, gereksiz ve bu digital çağda rahatlıkla çözülebilecek bir konu

Bir cevap bırakın