tazyikli su ile vajina içini yıkamak

Soru

kocamla ilişki sonrasında hem hijyeni sağlamak hem de gebelik gibi durumları önlemek için tazyikli su ile vajinal duş yapıyorum. yapmadığımda kendimi pis kalmış gibi hissediyorum, yapmadan da içim rahat etmiyor. mesela farkını anlamak için denedim ilişkiden sonra üstten yıkayıp çıkarsam sonrasında gün içinde sürekli akıntı sızıntı oluyor, bu durum beni rahatsız ediyor. eğer ki tazyikli su ile vajina içini yıkarsam içerisi kuruyor temiz oluyor koku yapmıyor. bir arkadaşım bunun çok zararlı olduğunu söyledi, internete bununla ilgili kesin bilgi bulamadım, zararlı mı ? zararsız mı ? konu hakkında doğru bilgi almak isterim. tşkler.

Cevaplar ( 3 )

  1. tabii ki de zararlı. vajina kendi kendini temizleyebilen bir organ. içerisini manuel olarak temizlemenize gerek yok. aksine fizyolojik yapıya engel oluyorsunuz. kısacası sizin pis sandığınız şey aslında temizliğin ta kendisi. sizin yaptığınız ise temizlik değil aksine temizliğe ket vurmak oluyor. gebelik için ise farklı tıbbi ürünler de mevcut, tazyikli su ile yapmanıza gerek yok. hatta bu bana daha saçma geldi. eşiniz içinize spermelerini bıraktı ve siz tazyikli su ile temizlediğinizi söylüyorsunuz, fakat temizleme şeklinde su spermleri ileri aktarıyor olması lazım. rahim kanalı açık olmaz muhtemelen ama kaçarsa, kaçar yani xd yine de bunu bi jinekolog ile görüşmenizi tavsiye ederim. ama vajinanın manuel olarak dışarıdan sıfır temizlenmesi doğru değil, onu biliyorum ^^

  2. ılık su ile durulamak hijyen açısından iyi olacaktır, bu sayede içeride kalabilecek bakterileri ve spem olsun zevk suyu olsun bu gibi kalıntılarda temizlenecektır. abartmadan yapılması gerekir. aşırı sıcak ve soğuk yada şampuanlu sabunlu su ile yapmayın, tercihen ekstra hijyen ihtiyacı varsa 1 litre suya 1 çay kaşığı toz karbonat soda yeterli gelecektir. bunlar ek olarak @woetwt dediklerinide dikkate almalısınız.

  3. aşırıya kaçmadığınız sürece temizlik önemlidir. ama tazyikli su vücudun kendi anatomik yapısına zarar verebileceğinden ötürü, suyun şiddetini fazla arttırmamak gerekir.

Bir cevap bırakın