görücü usulü evlilik yapmak mantıklı mı

Soru

mrb, ben 21 yaşında bir kızım, 24 yaşında bir sevgilim var. ailem bunu bilmiyordu, tanıdıklar vasıtasıyla bana birini bulmuşlar, git görüş içine sinerse olur bu iş diyorlar. icabeten gittim görüştüm, temiz yüzlü birisi oda 26 yaşında koşuşması hareketleri düzgün saygılı ve biraz çekingen görünüyor. tabi ben hiç elektrik alamadım bunu kendisine de söyledim. aileme eve gelince dürüstçe söyledim, olmadı zaten benim sevgilim var diye. evdekiler itiraz ettiler sevgilide neymiş, kimmiş kimlerdenmiş ne iş yaparmış nasıl bir insan gibisinden soru yağmuruna tuttular. daha sonra bana bak kızım dediler sen hippi kılıklının birine takılmışsın böyleleri ile aile kurulmaz, sen bizi dinle bu kişiyle birkaç kere daha görüş, bak bu kişi çok saf temiz biri nişanlısını trafik kazasında kaybetmiş, sonra hayata küsmüş. hiç kimseyi istememiş, senin resmini göstermişler görüşmeyi kabul etmiş. senin sevgili dediğin hippi kılıklıyı hiç tanımam ama bu oğlanı pek çok yerden sorduk, onun için çok iyi konuşuyorlar deyipturuyorlar. evdekiler birkaç kere daha görüşmeni istiyorum, analık hakkımı helal etmem diyorlar. öte yandan ailemin üzerimdeki emeği büyük, tedavi gördüğüm zamanda annemden nakil aldım. şimdi ne yapacağımı bilemiyorum, görücü usulü evlilik mi yoksa sevdiğim biri ile evlenmek mi ? tabi son seçeneği seçersem ailemi de çok üzeceğim. ilk seçeneği seçersem bu sefer hayat boyu ben üzüleceğim. ne yapacağım ben ?

Cevaplar ( 5 )

 1. 0

  görücü usulü denen sistem sadece bizde değil dünyada pek çok ülkede yaygnı şekilde var. üstelik bu konuda önemli araştırmalarda var. benim en dikkatimi çeken boşanma oranları, aşk evliliği denilen kavramda boşanma oranı %58 iken, görücü usulu evlilillerde bu oran sadece %6. 3. düz mantık nerden baksanız görücü usulü sistemin aşk evliliğine göre 10 kat daha başarılı olduğunu söyleyebiliriz. üstelik dünyada bu gibi pek çok araştırma ve anket yapılmış. nedense aşk evliliğinde, kendi eşimi kendim seçerim diyen çoğu kişi pişman olmuş, çünkü bu evlilik türünde bir mantık yok, tek referans gözünü kapatıp kaşımdakine çok güveniyorum çünkü onu çok seviyorum denmesiymiş. bu açıdan bakınca görücü usulü kötü değil aslında. insan olarak hiç tanımadığım biri ile mi evleneceğim diyoruz ancak insanlar zamanal bir birini tanıyınca daha bir tutku ile bağlanıyorlar. bana düşmez bunu demek ama aileni dinlemende fayda olabilir.

 2. 0

  seven adam çıkar ailenin karşısına ben bu kadını seviyorum diyerek olaya müdahale eder. ama görüyorum ki ilişkiyi savunmak sana düşmüş. bana söylesene daha bunu beceremeyen bir adam nasıl evinin diregi olacak? şartları olgunlaşmış bir erkek sevdigi kadını maksimium 1 yıl bekletir. eğer şartları elvermiyorsa bile en azından bir yüzük takar işin adına koyarak böyle abuk subuk durumlara düşürmez sevdiği kadını. bana bak, beynini kullan. eğer aşk evliliği yapar parasız bir adamla birlikte olursan o dillere destan aşkın işin içine para girdiğinde koca bir pişmanlığı dönüşür. en azından birkaç defa daha çık görüş. eğer şartları olgunlaşmış belli bir maddi gücü varsa sana öncesinde hissettirmedigin duyguları yaşatıp seni baglayabilir. önce mantığını kullan sonra aşık olacaksın zaten. günün sonunda hepsi üzecek en azından rahat edersin.

 3. 0

  gayet mantıklı bence, eğer ki ailen iyice araştırdıysa, insanlarda referans olduysa bu tip kişiler genellikle güvenilir çıkıyor. aşk evliliği dediğin şeyde ise birini görüyorsun aşık oldum diyorsun aslında şehvetin kabarıyor. sonra ona karşı bir şey hissettiğini sanıp ona bağlanıyorsun. haliyle kimdir nedir hiç araştırmıyorsun, her şeyi toz pempe görüyorsun. benim bir sevgilmi var, kimmiş kimlerdenmiş. ailesi çevresi nasılmış, bu adam sağlam pabuç mu, şiddete, alkole, kumara meğilli mi, onu tanıyanlar onun için ne diyorlar falan hiç düşümüyorsun. evlenelim aşkım seni çok seviyorum falan bi bakmışsın yataktasın. azgınlık safhası geçince tanımaya başlıyorsun ve tanıdıkça olmadık biri ise şok olmaya başlıyorsun. en başta yapılacak işi en sona bırakınca haliyle olmadık biri ile karşılaşırsan boşanmaya çalışıyorsun. hele bide hasta ruhlu birine denk geldiysen hayatın kayar. aynı durum tam tersi yani kadınlar içinde geçerli, bir erkek kızı beğeniyor hemen evleniyor. sonra öğreniyor ki kızın neleri neleri varmış. illa görücü usulu olsun demiyorum, hayatınıza alacağınız kişiyi iyi araştırın, gerekirse gbtsine baktırın, hatta temiz kağıdı isteyin 🙂 ayrıca ben çok biliyorum hiç tanımadığı biri ile evlenip daha sonra çok güçlü bir tutku ile bağ kuranları.

 4. 0

  yorumları okudum da yok sevgilin gereği yapmamış erkeklik göstermemiş vs vs vs yani kendin karar ver ileride pişman olursan keşke dersin kendi kararınla pişman olacaksan ol buraya bakarsan o adamla da yuva kuramazsın sevdiğinle de. herkesi dinlemeni ancak sonunda yine kendi kararını vermeni tavsiye ederim.

 5. 0

  pek çok arkadaşım evlendi kimi aşk evliliği kimi görücü usulu evlendi bana sorarsanız görücü usulü evlenenlerin sanki daha mutlu olduğunu gördüm. aşk evliliği diyenler hep kıskanç davranıyorlar bir birlerini yıpratıyor, sürekli tartışıp küsüp barışıyorlar buda evliliklerini ve bağlılıklarını tüketiyor. sonunda bir birine tahammül edemeyip ayrılmayı seçiyorlar. her iki yöntemin olumlu olumsuz yanları var elbet ama sanki ailenizi dinleseniz daha iyi olacak gibime geldi, son karar yine sizin.

Bir cevap bırakın